Reklama

Ukraina dostała od Polski kolejną partię terminali Starlink. Szmyhal: Dziękujemy

Polska przekazała Ukrainie trzecią partię terminali Starlink. - Dziękujemy władzom w Warszawie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc, która została niezwłocznie przekazana w kryzysowej sytuacji - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Terminale pozwalają dostarczyć internet w te miejsca, gdzie nie mógłby on działać w normalnych warunkach.

Jak oznajmił szef ukraińskiego rządu, terminale "już dzisiaj trafią do 'punktów niezłomności' (miejsc oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - red.), a także zostaną wykorzystane w celu wsparcia branż medycznej i energetycznej".

"Braterski polski naród" to "partnerzy i przyjaciele, którzy pomagają nam w walce o wolność" - podkreślił premier.

Starlinki ofiarowane ostatnio władzom w Kijowie są pierwszą częścią "dużej partii, oczekiwanej do końca stycznia" - dodał Szmyhal.

Reklama

Starlinki dla Ukrainy. Polska przekazała ponad 10 tys. terminali

Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, pozwalających dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach - nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska - oznajmił na początku grudnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Terminale stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Starlink | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy