Reklama

Ukraina. 50 mln dolarów od Finlandii. Zełenski wzywa Zachód do działania

Finlandia przekazała Ukrainie 50 mln dolarów wsparcia - poinformował Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Prezydent Ukrainy nazwał to "skutecznym wkładem w koalicję antywojenną". Polska wdraża rozwiązania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Świat nakłada na Rosję sankcje, ale to nie powstrzymuje najeźdźców od ataku. Giną kolejni ludzie. Tymczasem z ukraińskiego frontu docierają do nas dramatyczne apele: "Dzisiejszy dzień i najbliższa noc będą kluczowe. Sankcje są dobre, ale Ukraińcy potrzebują TERAZ ochrony lotniczej".

Zełenski w rozmowie z prezydentem Finlandii mówił o rosyjskim "podstępnym" ostrzale Kijowa. "Pracujemy dalej. Musimy zwiększyć sankcję i wsparcie obronne Ukrainy" - napisał ukraiński przywódca. 

Dotychczasowe sankcje nie zatrzymują inwazji, giną cywile, w tym kobiety i dzieci. Na ukraińskie miasta spadają pociski, do Kijowa wjechały rosyjskie czołgi. 

Po wczorajszym załamaniu główny indeks moskiewskiej giełdy rośnie o 20 proc. "Niech to posłuży za komentarz do skali i zakresu zachodnich sankcji" - pisze Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Reklama

Drugi dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak reagują rynki finansowe?

Zełenski prosi: Presja na Rosję musi zostać zwiększona

"Jeszcze nie wszystkie możliwości odnośnie sankcji zostały wykorzystane. Presja na Rosję musi zostać zwiększona" - apeluje Zełenski na Twitterze.

Dodał, że jest wdzięczny Von der Leyen za podjęcie decyzji o dodatkowej pomocy finansowej.

Sankcje na Rosję. Co z systemem SWIFT?

W nocy z czwartku na piątek unijni przywódcy uzgodnili w Brukseli kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji.

"Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym. Po drugie, naszym celem jest sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym. Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej" - informowała Ursula von der Leyen po zakończeniu szczytu.

Drugi dzień inwazji. Relacja na żywo

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT.

"Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane - i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to" - powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

POMOC DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY - ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW RECEPCYJNYCH:Donald Tusk: Udawane sankcje

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk ocenił, że sankcje UE "są udawane".

"W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Zhańbiły się te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy)" - ocenił były szef polskiego rządu w piątek na Twitterze.

Tymczasem z ukraińskiego frontu docierają do nas dramatyczne apele. "Dzisiejszy dzień i najbliższa noc będą kluczowe. Sankcje są dobre, ale Ukraińcy potrzebują TERAZ ochrony lotniczej" - relacjonuje Interii walczący w okolicy Donbasu Marian Prysiazhniuk. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy