Reklama

Udany kontratak Ukraińców. Odzyskali pozycje wokół Bachmutu

Siły ukraińskie odzyskały pozycje wokół Bachmutu w obwodzie donieckim. Jednak wojska rosyjskie odniosły pewne sukcesy w samym mieście - zauważono w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Jak podaje Instytut Badań nad Wojną (ISW), siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne wokół Bachmutu i 31 marca zdobyły miasto. Dane geolokalizacyjne pokazują flagę Grupy Wagnera na budynku w centrum Bachmutu w odległości 400 metrów od siedziby władz miasta. 

Rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły Grupy Wagnera kontynuowały ataki w północnym i południowym Bachmucie i bezskutecznie próbowały atakować na zachód w kierunku miejscowości Chromowe. Jeden z blogerów zauważył, że wagnerowcy nie robią znaczących postępów w Bachmucie i że wszystkie ataki w mieście i wokół niego są bezskuteczne.  

Reklama

Bachmut: Udana kontrofensywa Ukraińców

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie kontynuowały szturm na Bachmut i przeprowadziły nieudane operacje ofensywne 12 kilometrów na północny zachód od miasta w rejonie Orichowo-Wasiljewki. 

Według danych geolokalizacyjnych wojska ukraińskie przeprowadziły kontratak na południowy zachód od Bachmutu i odzyskały utracone pozycje na południe od Iwanowa, który jest oddalony o około siedem kilometrów od miasta.

Strategiczny sens obrony Bachmutu

Ukraińskie władze podkreślają znaczenie dalszej obrony kraju w rejonie Bachmutu. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar podkreśliła, że zaangażowane działania Ukraińców generują po stronie wroga ogromne straty broni, sprzętu i ludzi.  

Dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał pułkownik Ołeksandr Syrski poinformował 31 marca, że siły rosyjskie w niektórych sektorach Bachmutu są wyraźnie zdenerwowane, ponieważ czas działa na ich niekorzyść, a Rosjanie mają coraz mniej ludzi, z którymi mogą szturmować ukraińskie pozycje. 

Wojna w Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 r.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy