Reklama

Reklama

Turcja: Prezydent przeciwny wejściu Finlandii i Szwecji do NATO

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że nie było możliwe, żeby Turcja pozytywnie oceniła plany Szwecji i Finlandii, by dołączyły do NATO, ponieważ kraje były "domem zbyt wielu organizacji terrorystycznych" - podał Reuters. Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde i premier Norwegii Jonas Gahr Store wyrazili zaskoczenie tą wypowiedzią. Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO. - Zakładamy, że uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu - powiedział.

Ogłoszony w czwartek plan Finlandii o ubieganie się o członkostwo w NATO oraz oczekiwanie, że Szwecja pójdzie w jej ślady, może doprowadzić do rozszerzenia Sojuszu, któremu prezydent Rosji Władimir Putin chciał zapobiec, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

- Śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnych poglądów - powiedział Recep Tayyip Erdoğan dziennikarzom w Stambule, dodając, że już w przeszłości przyjęcie przez NATO Grecji jako członka "było błędem".

Recep Tayyip Erdogan: kraje skandynawskie to pensjonaty dla organizacji terrorystycznych

- Jako Turcja nie chcemy powtarzać podobnych błędów. Co więcej, kraje skandynawskie to pensjonaty dla organizacji terrorystycznych - dodał. Jak ocenił, w niektórych krajach "terroryści" zasiadają w parlamencie.

Reklama

Jak podkreśla Reuters, każda decyzja o rozszerzeniu NATO musi być podjęta za jednomyślną zgodą wszystkich jego członków

Szefowa MSZ Szwecji zaskoczona wypowiedzą Erdogana

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde wyraziła w piątek zaskoczenie wypowiedzią prezydenta Turcji. "Z Turcją mamy bardzo dobrą i konstruktywną relację, oni takiej opinii nam do tej pory bezpośrednio nie przedstawili" - podkreśliła Linde w rozmowie z telewizją SVT.

Dodała, że w środę rozmawiała z przedstawicielem władz tureckich, a kilka tygodni temu odbyły się dwustronne rozmowy dyplomatyczne, których tematem było ewentualne wejście Szwecji do NATO.

Linde wyraziła nadzieję, że w sobotę temat stanowiska Turcji zostanie podjęty na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie, na które oprócz Szwecji zaproszona jest również Finlandia.

Również w piątek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zapowiedział, cytowany przez agencję AFP, że zamierza "kontynuować rozmowy" z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu.

Słowami Erdogana zaskoczony jest również premier Norwegii Jonas Gahr Store, który wcześniej obiecywał Szwecji i Finlandii wsparcie dla szybkiego procesu akcesyjnego do NATO. "Jest to dla mnie niespodzianka. Rozmowy, które odbyły się do tej pory w NATO, wskazywały, że kraje te mają wszelkie kwalifikacje do członkostwa" - podkreślił Store w rozmowie z norweską agencją NTB.

Store spotkał się w piątek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a tematem ich rozmów było m.in. rozszerzenie Sojuszu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy