Reklama

Reklama

Tak zmieniała się sytuacja na froncie przez 90 dni rosyjskiej inwazji

Eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) przedstawili najnowsze grafiki dotyczące sytuacji na froncie. Porównując mapy rozmieszczenia wojsk i toczących się walk można wnioskować m.in., że od 7 kwietnia sytuacja zmieniła się w niewielkim stopniu. Obecnie sztab generalny informuje o próbach wznowienia ofensywy na Słowiańsk. Pojawiają się też doniesienia o zmianie rosyjskiej taktyki, co może być odpowiedzią na krytykę ekspertów i państwowej Dumy. Siły rosyjskie mają koncentrować się na tworzeniu "mniejszych kotłów", zamiast na przeprowadzaniu jednego dużego okrążenia.

"Siły rosyjskie koncentrują się na tworzeniu 'mniejszych kotłów', zamiast jednego dużego okrążenia. Może to stanowić odpowiedź na krytykę, która pojawiła się w mediach społecznościowych, jak i w rosyjskiej Dumie. Wojsko boryka się z niedoborem broni o wysokiej precyzji. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że w związku z jej brakiem, siły rosyjskie poszukują innych metod uderzenia w infrastrukturę krytyczną i zwiększyły wykorzystanie samolotów do wsparcia ofensywy. To spowoduje zwiększenie liczby masowych ataków na cywilów" - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Reklama

Zwracają uwagę, że Kreml i rosyjscy dowódcy wprowadzają nowe regulacje mające na celu zaradzenie malejącemu poziomowi rezerw. Rosyjska Duma Państwowa i Rada Federacji Rosyjskiej uchwaliły ustawę podnoszącą maksymalny wiek dobrowolnego wcielania do wojska z 40 do 50 lat.

ISW zauważa, że siły rosyjskie priorytetowo traktowały postępy na wschód i zachód od Popasnej, aby odciąć ukraińskie naziemne linie komunikacyjne (GLOC) na południowy zachód od Siewierodoniecka i dokończyć próby okrążenia obwodu ługańskiego.

Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok" - czytamy w komunikacie.

"Na kierunku donieckim główne wysiłki wroga koncentrują się na przejęciu pełnej kontroli nad miejscowością Łyman i próbach poprawy sytuacji taktycznej w okolicach Siewierodoniecka i Awdijiwki" - dodało ukraińskie dowództwo.

Reklama

Reklama

Reklama