Reklama

Tajne spotkanie w Ukrainie. Media o "gościu" z CIA

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej USA Bill Burns spotkał się w październiku w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przekazuje CNN. Burns miał zapewnić o dalszym wsparciu USA w sprawie wymiany informacji wywiadowczych.

- Podczas wizyty szef CIA wzmocnił zobowiązanie USA do wspierania Ukrainy w jej walce przeciwko rosyjskiej agresji, w tym w postaci dalszej wymiany informacji wywiadowczych - przekazał telewizji CNN przedstawiciel administracji USA. Oficjel nie podał więcej szczegółów na temat wizyty Billa Burnsa, poza tym, że odbyła się w październiku.

Ukraina. Szef CIA spotkał się z Zełenskim

Telewizja zauważa, że do spotkania doszło na tle rosnących obaw o możliwe użycie broni jądrowej przez Rosję. Administracja USA konsekwentnie utrzymuje jednak, że mimo rosyjskiej retoryki nie dostrzega żadnych przygotowań Rosjan do użycia takiej broni.

Reklama

Ostatnie znane spotkanie Burnsa i Zełenskiego miało miejsce w styczniu bieżącego roku. Według "Washington Post", szef CIA miał wówczas poinformować ukraińskiego prezydenta o rosyjskich planach inwazji, w tym o desancie na podkijowskie lotnisko w Hostomelu. 

Wojna w Ukrainie. Von der Leyen: Nie mamy czasu do stracenia 

We wtorek odbyła się konferencja w Berlinie, poświęcona odbudowie Ukrainy. Na zebraniu obecni byli m.in. Ursula von der Leyen i Olaf Scholz.  Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że "należy jak najszybciej uruchomić międzynarodową platformę odbudowy Ukrainy, optymalnie do końca bieżącego roku lub początku przyszłego". 

- Nie mamy czasu do stracenia, skala zniszczeń jest oszałamiająca. Bank Światowy szacuje, że to równowartość 350 mld euro - mówiła von der Leyen. 

Dodała także: - Ukraińcy mają nadzieję i wiarę w przyszłość, o którą będą walczyć, a naszym obowiązkiem jest zapewnić im stałą pomoc. (...) Należy powiązać wysiłki na rzecz powojennej rekonstrukcji tego kraju z procesem integracji Ukrainy z UE. 

Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że "Berlin będzie wspierał Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne". - Celem tej konferencji jest stworzenie "Planu Marshalla" skrojonego na miarę XXI wieku - oznajmił podczas wtorkowego spotkania.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama