Reklama

Reklama

Tajne rozmowy USA-Rosja. Urzędnik Białego Domu potwierdza

Niespodziewane rozmowy między Rosją a USA. Jak przekazał anonimowy urzędnik Białego Domu, w Ankarze - stolicy Turcji - spotkają się szefowie CIA i SWR. Informację potwierdzają także władze na Kremlu.

- Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns przebywa w stolicy Turcji Ankarze, w której ma się spotkać ze swoim rosyjskim odpowiednikiem - przekazał w poniedziałek anonimowy urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.

Ankara. USA-Rosja: Tajne rozmowy szefów CIA i SWR

- Nie prowadzi żadnych negocjacji. Nie rozmawia o porozumieniu w sprawie wojny na Ukrainie - zaznaczyło źródło, dodając, że Burns poruszy także kwestię obywateli amerykańskich zatrzymanych w Rosji.

Jak przekazał, szef CIA ma także przekazać swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi wiadomość dotyczącą konsekwencji użycia broni jądrowej przez Rosję.

Reklama

Według mediów rosyjskich rozmówcą Burnsa w Ankarze będzie szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin.

Informację o rozmowach między USA a Rosją potwierdził w rozmowie z prokremlowską agencją TASS rzecznik Putina Dmitryj Pieskow. - W Ankarze odbędą się rozmowy między Rosją a Stanami Zjednoczonymi - poinformował w lakonicznym komunikacie.

Rozmowy USA-Rosja. Ożywienie w kontaktach

W ostatnim czasie doszło do ożywienia kontaktów między USA a Rosją. W październiku dwa razy telefonicznie rozmawiali ze sobą szef Pentagony Lloyd Austin oraz minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Ostatni kontakt miał miejsce w niedzielę 23 października. To wówczas pojawiły się rosyjskie insynuacje o szykowaniu przez Ukrainę "brudnej bomby".

Lloyd Austin odrzucił jakiekolwiek preteksty do rosyjskiej eskalacji i potwierdził wartość dalszej komunikacji podczas nielegalnej i nieusprawiedliwionej wojny Rosji przeciwko Ukrainie - poinformował rzecznik Pentagonu.

Wcześniej Siergiej Szojgu odbył też rozmowy z szeregiem innych ministrów obrony, m.in. z Francji i Wielkiej Brytanii, w których twierdził, że Ukraina rzekomo planuje atak jądrowy z użyciem "brudnej bomby"

Austin rozmawiał w niedzielę ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace'em, który także odrzucił twierdzenia Kremla i ostrzegł przed wykorzystaniem ich do dalszej eskalacji.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson oświadczyła w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że oskarżenia Siergieja Szojgu są "przejrzyście fałszywe" i że "świat uzna jakiekolwiek próby użycia tych zarzutów za pretekst do eskalacji"

Reklama

Reklama

Reklama