Reklama

Reklama

Szwajcaria a złoto z Rosji. Pierwszy zakup od wybuchu wojny

Szwajcaria wróciła do zakupu złota z Rosji. W maju ściągnięto do tego kraju trzy tony drogocennego kruszcu o wartości około 200 milionów dolarów - informują zagraniczne media. To pierwszy taki transport od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie.

Informację o skupie złota z Rosji jako pierwsza podała agencja Reutera. 

Dziennikarze agencji powołują się przy tym na dane celne Szwajcarii. Wynika z nich, że zakup złota z Rosji do tego kraju wznowiono w maju. To pierwsza taka dostawa od wybuchu wojny w Ukrainie

Szwajcaria kupuje złoto z Rosji

Szwajcaria zakupiła do siebie 3,1 tony złota o wartości około 200 milionów dolarów. To około 2-3 proc. całkowitego importu złota. Reuters podkreśla przy tym, że Szwajcaria to największy na świecie ośrodek rafinacji i tranzytu złota, z kolei Rosja jest jednym z największych producentów drogocennego kruszcu. 

Reklama

Zdaniem specjalistów tak duży zakup złota może stanowić zmianę postrzegania rosyjskich surowców, które po 24 lutego stały się po części tematem tabu.

Jak zauważa agencja, europejskie sankcje na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie nie zakazywały bezpośrednio komercyjnych dostaw złota, ale wiele banków i spedytorów przestało handlować surowcem po tym, jak Kreml zdecydował się na agresję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy