Reklama

Szojgu zaskoczył na konferencji prasowej. "Kreml zgadza się z USA"

- Zgadzamy się z USA, że w Ukrainie potrzebny jest sprawiedliwy i długoterminowy pokój, ale obecnie nie widzimy szans na rozmowy - stwierdził minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję Reutera.

Podczas konferencji prasowej szef resortu obrony Siergiej Szojgu dodał, że "Ukraina kontynuuje ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, celowo stwarzając zagrożenie katastrofą nuklearną". 

Szojgu dodał, że siły rosyjskie podejmują "wszelkie środki", aby zapewnić bezpieczeństwo elektrowni jądrowej w obliczu tego, co nazwał "terroryzmem nuklearnym" z Kijowa.

- Reżim kijowski stara się stworzyć pozory zagrożenia katastrofą nuklearną, kontynuując celowe ostrzeliwanie tego miejsca - twierdzi Szojgu.

Tym doniesieniom zaprzecza jednak strona ukraińska. Kijów oskarżył również Moskwę o wykorzystywanie elektrowni jako składu broni.

Reklama

Zaporoże. MAEA wzywa do utworzenia strefy bezpieczeństwa

Organ nuklearny Organizacji Narodów Zjednoczonych - Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) - naciska na utworzenie strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni, obawiając się potencjalnej katastrofy podobnej do tej czarnobylskiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział we wtorek, że w dyskusjach z MAEA na temat tego pomysłu nastąpiła "pozytywna dynamika" - poinformowała agencja informacyjna TASS. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Siergiej Szojgu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy