Reklama

Szefowie resortów obrony w bazie Ramstein. Rozmowy o Ukrainie

Poruszymy niebo i ziemię, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową - mówił we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. - Putin nie wyobrażał sobie, że świat stanie za Ukrainą, ale my wierzymy w jej zwycięstwo i wiemy, że potrzebuje naszej pomocy teraz, jak i w przyszłości, gdy wojna się skończy - mówił we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin w wypowiedzi otwierającej spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza sojuszu w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

Na organizowaną przez USA konferencję zaproszono przedstawicieli ok. 40 państw, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz jego ukraińskiego odpowiednika Ołeksija Reznikowa.

- Jesteśmy dziś tutaj z powodu ukraińskiej odwagi, z powodu cierpienia waszych obywateli. Wasz kraj został spustoszony, szpitale zbombardowane, cywile zamordowani, dzieci straumatyzowane. A jednak Ukraina wspaniale się broni. Wasze męstwo i umiejętności zapiszą się w historii" - powiedział Austin, zwracając się do Ukraińców.

Wojna na Ukrainie. Lloyd Austin: Rosja toczy wojnę z wyboru

Szef resortu obrony USA zauważył, że po wygranej przez Ukraińców bitwie o Kijów, wojna z Rosją weszła w nową fazę.

Reklama

- To moralnie jasne - Rosja toczy wojnę z wyboru, by zaspokoić ambicje jednego człowieka. Ukraina toczy wojnę z konieczności w obronie swojej demokracji i suwerenności oraz w obronie swoich obywateli" - podkreślił Austin.

Zaznaczył także, że przywódca Rosji Władimir Putin nie jest już w stanie zwieść nikogo, a rosyjska agresja i popełniane przez Rosjan zbrodnie nie mogą zostać w żaden sposób obronione moralnie.

Zachód ma nadzieję na wygraną Ukrainy

Wedle sekretarza obrony Zachód ma nadzieję na wygraną Ukrainy i pragnie jej pomóc także po zakończeniu wojny.

- Rosyjska bezpodstawna, zuchwała agresja stanowi wyzwanie dla wolnych ludzi na całym świecie - powiedział Austin.

W poniedziałek Austin oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy