Reklama

Reklama

Szef obwodu ługańskiego: Będzie wielka bitwa o Donbas. Widzimy nagromadzenie sił

Przeciwnik kontynuuje przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim – informuje sztab ukraińskich sił zbrojnych. Trwa przerzut sił z Białorusi do rosyjskich obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego. Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego przekazał natomiast, że wkrótce może dojść do rosyjskiej ofensywy. - O Donbas będzie się toczyć potężny bój - powiedział.

- Zdajemy sobie sprawę, że do ofensywy dojdzie w najbliższym czasie. Widzimy wielkie nagromadzenie sił, środków przez Rosjan, wielką ilość sprzętu - powiedział Hajdaj.

"Wielka bitwa" o Donbas rozpocznie się, według jego prognoz, od zmasowanego ostrzału, po którym nastąpi atak czołgów i piechoty.

- Myślę, że to będzie coś takiego - o 3-4 rano zacznie się zmasowany ostrzał artyleryjski. Wykorzystane będzie wszystko, co mają - moździerze wielkiego kalibru, artyleria, lotnictwo, wyrzutnie rakietowe, Grady, Smiercze, Uragany, Toczka-U, Toczka-W - prognozował Hajdaj.

Reklama

Jak spodziewa się urzędnik, po kilkugodzinnym ostrzale obwodów donieckiego i ługańskiego Rosjanie przejdą do ofensywy z wykorzystaniem czołgów i piechoty.

Według Hajdaja, Rosjanie będą dążyć do zajęcia całych obwodów, bo "potrzebne im jest jakieś zwycięstwo".

Sztab: Rosjanie przygotowują się do ataku na wschodzie

Przeciwnik kontynuuje przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim - informuje w sobotę rano sztab ukraińskich sił zbrojnych. Trwa przerzut sił z Białorusi do rosyjskich obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego.

"W celu przegrupowania wojsk przeciwnik przemieszcza pododdziały 35. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego i 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsko powietrzno-desantowych do obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego" - podano w komunikacie. Część sił wyprowadzonych wcześniej z Ukrainy pozostaje nadal na Białorusi.

Trwa przegrupowanie i uzupełnianie rosyjskich sił w obwodach briańskim i kurskim w Rosji i przerzucanie części sił na Ukrainę - do obwodów donieckiego i ługańskiego. Chodzi o pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej i 90. Dywizji Pancernej.

Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał Charkowa i częściową blokadę miasta. W obwodzie biełgorodzkim Rosjanie rozbili obóz polowy dla oddziałów przerzucanych z innych kierunków.

Trwają aktywne działania bojowe w Donbasie, które zmierzają do przejęcia kontroli nad Rubiżnym, Niżnym, Popasną i Nowobachmutiwką, całkowitego zdobycia Mariupola.

Rosjanie ostrzeliwują z artylerii miejscowości w obwodzie chersońskim i mikołajowskim, a także prowadzą ataki rakietowe na obwód odeski z terytorium okupowanego Krymu.

Poinformowano również, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w ciągu minionej doby siedem ataków wroga, niszcząc dziewięć czołgów i siedem wozów opancerzonych.

Siły powietrzne zestrzeliły w ciągu doby dwa śmigłowce, jeden bezzałogowiec i rakietę manewrującą.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy