Reklama

Szef MSZ Ukrainy krytykuje NATO: To nie Sojusz nam pomaga

- Wszyscy chcieli skopać Rosji tyłek. Każdy. Ale nikt się nie odważył. Nie mieliśmy wyboru - powiedział brytyjskiej stacji Sky News minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Dmytro Kułeba skrytykował reakcję NATO na rosyjską napaść na Ukrainę, mówiąc, że to nie sojusz pomaga jego krajowi, lecz poszczególne państwa, zwłaszcza Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja

- Powodem, dla którego tak wiele osób w krajach NATO, w tym politycy, podziwia Ukrainę jest to, że Ukraina nie boi się Rosji. A oni się boją. Wszyscy chcieli skopać Rosji tyłek. Każdy. Ale nikt się nie odważył. Nie mieliśmy wyboru - powiedział.

Jakiej broni Ukraina potrzebuje najbardziej?

Kułeba wykluczył możliwość jakichkolwiek ustępstw terytorialnych w ramach rozmów pokojowych, bo jak wyjaśnił, dla Ukrainy stawką jest przetrwanie jako państwo, więc nie ma ona innego wyjścia, jak tylko wygrać tę wojnę. Ale zaznaczył, że to, ile czasu to zajmie, zależy od tego, kiedy i jaką broń otrzyma od państw zachodnich. Wskazał, że tym, czego Ukraina w tej chwili najbardziej potrzebuje, są systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Reklama

Ale podkreślił też, że Ukraina nie może już dostawać starego sprzętu i wezwał Wielką Brytanię, by bezpośrednio przekazała jej swoje czołgi, zamiast dawać je Polsce w zamian za te przekazywane przez Polskę ukraińskiej armii. 

"Koniec tematu"

- Nie możemy już polegać na dostawach na Ukrainę broni z czasów Związku Sowieckiego. To się skończyło. Koniec tematu. Potrzebujemy kompleksowego programu przejścia z broni sowieckiej na broń zgodną ze standardami NATO - powiedział Kułeba. 

- Potrzebujemy, aby brytyjskie czołgi zostały przekazane bezpośrednio Ukrainie - dodał.

Co dzieje się teraz w Ukrainie? Śledź naszą relację na żywo!

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Dmytro Kułeba | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama