Reklama

Szef kancelarii Orbana: Putin nie zostanie aresztowany na Węgrzech

Władimir Putin nie zostanie aresztowany po przyjeździe na Węgry mimo nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - przekazał szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Na początku tygodnia węgierskie MSZ zaprzeczało, by rząd Orbana zawetował oświadczenie Unii Europejskiej w sprawie poparcia nakazu aresztowania.

Gulyas powiadomił, że zgodnie z węgierskim systemem prawnym Budapeszt nie ma podstaw do aresztowania rosyjskiego prezydenta. Powodem jest to, że statut Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze nie został ogłoszony na Węgrzech ogłoszony, ponieważ został uznany za niekonstytucyjny. 

Władimir Putin nie zostanie aresztowany na Węgrzech

- Musimy odwołać się do węgierskiego prawa i na tej podstawie nie możemy aresztować rosyjskiego prezydenta, ponieważ statut MTK nie został wdrożony na Węgrzech - powiedział.

Reklama

Szef kancelarii Orbana podkreślił również, że węgierski rząd nie przestawił swojego sformułował oficjalnego stanowiska w sprawie nakazu aresztowania, ale "wyraził swoją opinię na ten temat". - To rozwiązanie nie są najlepsze, ponieważ prowadzi do dalszej eskalacji, a nie pokoju, to moja osobista subiektywna opinia - dodał. 

Węgry zaprzeczają doniesieniom medialnym

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Mariji Lwowej-Bełowej, pełnomocnika ds. praw dziecka przy prezydencie Rosji w związku z podejrzeniem o zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych przez Rosję ukraińskich terenów. 

Bloomberg podał we wtorek, że Budapeszt nie podpisał wspólnego oświadczenia ministrów sprawiedliwości państw członkowskich UE w sprawie nakazu aresztowania. Medialnym doniesieniom zaprzeczył rzecznik węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mate Paczolay. 

- To kłamstwo, że rząd zawetował deklarację UE w sprawie decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego - mówił. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Viktor Orbán | Władimir Putin | Gergely Gulyas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy