Reklama

Reklama

Szef CDU: Kanclerz celowo opóźnia dostawy broni dla Ukrainy

Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz, oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w programie RTL Direkt.

Lider CDU odniósł się w swojej wypowiedzi do stanowiska firm zbrojeniowych, które skarżą się publicznie, że nie otrzymały wciąż licencji eksportowych na transportery opancerzone i czołgi. 

Niemcy. Szef CDU oskarża Scholza

- Rząd nie gra w otwarte karty. Może ma powody, by nie ujawniać wszystkiego, ale w takiej sytuacji kanclerz powinien to wyrazić - powiedział Friedrich Merz.

Jak dodał, "kanclerz przyzwyczaił się do retoryki, która nie jest zgodna z tym, co uważa, że robi". 

Merz przypomniał ponadpartyjną rezolucję Bundestagu, popierającą zdecydowaną większością głosów dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy, aby pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjskim atakiem. - Jednak Scholz, zamiast o dostawach broni, ciągle mówi o "ryzyku eskalacji" konfliktu - zaznaczył przywódca chadeckiej partii.

Reklama

- Jeśli nie pomożemy Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin będzie kontynuował swoją agresywną politykę - ostrzegł Merz.

Reklama

Reklama

Reklama