Reklama

Reklama

Szczyt NATO. Przyjęto nową koncepcję strategiczną

"Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie" - czytamy w komunikacie przywódców państw NATO ze szczytu Sojuszu w Madrycie. Federacja Rosyjska została określona "najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników". Przywódcy NATO przyjęli na szczycie nową koncepcję strategiczną. Podkreślono w niej, że "silna, niepodległa Ukraina jest kluczowa dla stabilności obszaru euroatlantyckiego".

"Mamy do czynienia z wyraźnymi zagrożeniami ze wszystkich kierunków strategicznych. Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu" - czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"W najostrzejszych słowach potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę" - ocenili uczestnicy szczytu.

Reklama

Podkreślili, że ich zdaniem Rosja celowo zaostrzyła również kryzys żywnościowy i energetyczny, dotykający miliardy ludzi na całym świecie.

"Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Będziemy nadal przeciwstawiać się kłamstwom Rosji i odrzucać jej nieodpowiedzialną retorykę. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę i wycofać się z Ukrainy. Białoruś musi zakończyć swój współudział w tej wojnie" - wezwali natowscy liderzy. 

Finlandia i Szwecja jedną nogą w NATO

Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną.

"Sojusznicy zobowiązali się do rozmieszczenia dodatkowych, solidnych, gotowych do walki sił na naszej wschodniej flance, które w razie potrzeby zostaną przeskalowane z istniejących grup bojowych do jednostek wielkości brygady" - czytamy w deklaracji końcowej szczytu opublikowanej w środę.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi NATO. Dziś postanowiliśmy zaprosić Finlandię i Szwecję do członkostwa w NATO i zgodziliśmy się na podpisanie protokołów akcesyjnych. W każdym przystąpieniu do Sojuszu niezwykle ważne jest, aby uzasadnione obawy wszystkich członków Sojuszu dotyczące bezpieczeństwa zostały odpowiednio uwzględnione. Z zadowoleniem przyjmujemy zawarcie w tym celu trójstronnego memorandum między Turcją, Finlandią i Szwecją" - dodali przywódcy Sojuszu.

Nowa koncepcja strategiczna

Przywódcy poinformowali także o zatwierdzeniu nowej koncepcji strategicznej, która "opisuje środowisko bezpieczeństwa, przed jakim stoi Sojusz, potwierdza nasze wartości i określa kluczowy cel NATO".

"Dalej określa trzy podstawowe zadania NATO: odstraszanie i obronę, zapobieganie kryzysom i zarządzanie kryzysowe, kooperacyjne bezpieczeństwo. W nadchodzących latach będzie kierować naszą pracą w duchu transatlantyckiej solidarności" - zapowiedzieli szefowie państw i rządów. 

Szczegóły nowej koncepcji

W nowej koncepcji strategicznej zapisano, że "agresywna wojna Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie zburzyła pokój i poważnie wpłynęła na środowisko bezpieczeństwa". "Brutalna i bezprawna inwazja, powtarzające się okrucieństwa, naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przyniosły niewypowiedziane cierpienia i zniszczenia" - głosi dokument.

W koncepcji strategicznej podkreślono także, że silna, niepodległa Ukraina jest kluczowa dla stabilności obszaru euroatlantyckiego.

"Jak długo istnieje broń jądrowa, NATO pozostaje sojuszem nuklearnym" - stwierdza koncepcja, potwierdzając, że "fundamentalnym celem zdolności nuklearnych" Sojuszu jest zachowanie pokoju i odstraszanie.

Koncepcja potwierdza, że głównym celem NATO jest "zapewnienie wspólnej obrony, opartej na podejściu 360 stopni". Jako główne zadania Sojuszu wskazuje odstraszanie i obronę, zapobieganie kryzysom i zarządzanie nimi oraz wspólne bezpieczeństwo.

Stoltenberg: Niewzruszone poparcie dla Ukrainy

- Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie ona potrzebna. Sojusz musi współpracować bliżej z partnerami, które podzielają poglądy jego państw członkowskich - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Madrycie.

- Przywódcy NATO podjęli historyczną decyzję o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu. Sojusznicy uzgodnili też, że należy zwiększyć finansowanie Sojuszu - oświadczył Stoltenberg.

- Decyzja o akcesji państw nordyckich musi zostać jeszcze ratyfikowana przez poszczególne państwa Sojuszu - wyjaśnił. Dodał jednak, że jest "absolutnie pewny", że Finlandia i Szwecja zostaną członkami NATO w ciągu kilku miesięcy.

- Przyjęta na szczycie nowa koncepcja strategiczna Sojuszu jest reakcją na pogarszające się relacje z Rosją - wyjaśnił. Koncepcja ta po raz pierwszy odnosi się również do Chin - zwraca uwagę agencja Kyodo.

- Nasze poparcie dla Ukrainy jest niewzruszone - podkreślił Stoltenberg. 

Szef NATO oświadczył, że na szczycie postanowiono przeznaczyć kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, który obejmuje między innymi bezpieczne łącza komunikacyjne, paliwo, ekwipunek medyczny, sprzęt do wykrywania min i "setki systemów antydronowych".

"Polskie oczekiwania zostały spełnione"

"Właśnie zakończyła się pierwsza, najważniejsza sesja na Szczycie NATO. Przywódcy przyjęli nową Koncepcję Strategiczną oraz pozostałe dokumenty. Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione" - napisał na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy