Reklama

Reklama

Szczyt G20 na Bali. 10 propozycji Wołodymyra Zełenskiego

"Jeśli Rosja mówi, że rzekomo chce zakończyć tę wojnę, niech to udowodni działaniami" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Poinformował, że przedstawił przywódcom państw G20 10 propozycji Ukrainy, aby razem zagwarantować pokój na świecie. "Ukraina zawsze była liderem w wysiłkach pokojowych, a świat był tego świadkiem" - dodał.

We wtorek na wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw grupy G20. Gospodarz wydarzenia, prezydent Indonezji Joko Widodo, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski: Istnieje ukraińska formuła pokoju

Podczas szczytu prezydent Ukrainy wystąpił w formie online. Przywódcom państw G20 oświadczył, że "nie warto proponować Ukrainie kompromisów dotyczących sumienia, suwerenności, terytorium i niepodległości".

Dodał, że jeśli Rosja chce zakończyć tę wojnę, to niech udowodni to swoimi działaniami. Zełenski zaznaczył, że Ukraina nie pozwoli, by "Rosja przeczekała, odbudowała swoje siły, a potem rozpoczęła nową serię terroru i globalnej destabilizacji". "Nie będzie Mińska-3, który Rosja naruszyłaby natychmiast po podpisaniu" - przekazał.

Reklama

Zełesnki zapewnił, że istnieje ukraińska formuła pokoju. "Pokój dla Ukrainy, Europy i świata. I jest zestaw rozwiązań, które można wdrożyć, aby naprawdę zagwarantować spokój" - dodał.

10 propozycji Ukrainy

Oto propozycje Ukrainy, które przedstawił Wołodymyr Zełenski: 

1. Bezpieczeństwo radiologiczne i jądrowe
2. Bezpieczeństwo żywnościowe
3. Bezpieczeństwo energetyczne
4. Zwolnienie wszystkich więźniów i osób deportowanych
5. Wdrożenie Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego
6. Wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych
7. Przywrócenie sprawiedliwości
8. Przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku
9. Zapobieganie eskalacji
10. Podpisanie dokumentu kończącego wojnę 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy