Reklama

Reklama

System Elona Muska zniszczył plany Kremla. Wojskowy z USA o szczegółach

Strategiczny wpływ sytemu Starlink od SpaceX na wojnę w Ukrainie jest taki, że całkowicie zniszczył on kampanię informacyjną Władimira Putina - powiedział amerykański generał brygady Steve Butow w rozmowie z "Politico". Wojskowy stwierdził, że satelity Elona Muska są niezbędne dla ukraińskiej armii i ludności cywilnej - pomagają w ustalaniu rosyjskich pozycji, umożliwiają kontakt z bliskimi, a przemówienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mogą być transmitowane na całym świecie.

Terminale Starlink - systemu składającego się z tysięcy satelitów na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej - pojawiły się w Ukrainie w pierwszych tygodniach wojny. Infrastruktura sieciowa okazała się kluczowa zarówno dla wojskowych, jak i cywilów.

"Ukraińskie drony polegały na Starlink celnie zrzucając bomby na rosyjskie pozycje. Ludzie w oblężonych miastach w pobliżu granicy z Rosją pozostają w kontakcie z bliskimi. Wolodymyr Zełenski mógł informować w mediach społecznościowych o tym, co dzieje się kraju, a przez Zoom prowadził rozmowy ze światowymi przywódcami" - wylicza "Politico". Z systemu korzystali również obrońcy huty Azowstal w Mariupolu.

Reklama

Wskazano, że dzięki systemowi od SpaceX Kremlowi nie udało się odciąć Ukrainy od świata zewnętrznego

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. "NYT": Na Krymie przywrócono dostawy wody

Generał brygady Steve Butow, szef działu technologii kosmicznych w Defense Innovation Unit (placówce Pentagonu), podkreślił, że system "zniszczył kampanię informacyjną Władimira Putina".

- Nikt, nawet do dziś, nie był w stanie uciszyć Zełenskiego - stwierdził generał.

Zełenski chwali Muska. "Jestem naprawdę wdzięczny"

W zeszłym tygodniu Wolodymyr Zełenski pochwalił system Elona Muska w wywiadzie dla magazynu "Wired". Stwierdził, że sieć satelitarna jest "bardzo efektywna".

- Pomogło nam to bardzo w momentach, gdy blokowano nasze miasta, miasteczka i obszary przy okupowanych terytoriach - mówił prezydent Ukrainy.

- Ludzie którzy uciekli z terenów, gdzie nie było takiej pomocy jak Starlink relacjonowali, że Rosjanie wmawiali im, że Ukraina przestała istnieć. Część ludzi w to uwierzyła. Jestem naprawdę wdzięczny za wsparcie - podsumowywał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy