Reklama

Reklama

Stało się. Kreml pochwalił pomysł Elona Muska

Propozycja multimiliardera Elona Muska ws. warunków pokoju między Ukrainą a Rosją zbulwersowała Kijów. Jak się można było spodziewać, z entuzjazmem przyjął ją z kolei Kreml. Słowa uznania padły z ust samego rzecznika Władimira Putina.

Kreml pochwalił we wtorek szefa Tesli Elona Muska za zaproponowany przez niego scenariusz pokoju między Rosją a Ukrainą.

- To bardzo pozytywne, że ktoś taki jak Elon Musk szuka pokojowego wyjścia z tej sytuacji - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak stwierdził, "w przeciwieństwie do wielu zawodowych dyplomatów, Musk wciąż szuka sposobu na osiągnięcie pokoju". - A osiągnięcie pokoju bez spełnienia warunków Rosji jest absolutnie niemożliwe - dodał. 

Zanim jeszcze głos zabrał Pieskow, propozycja Muska znalazła uznanie w programie rosyjskich propagandystów. - Ma bardzo subtelne zrozumienie obecnej sytuacji. Jego komentarze nie były oparte na emocjach - ocenił prokremlowski pracownik publicznej telewizji Rusłan Ostaszko.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Propozycja Elona Muska

Elon Musk zaproponował warunki pokoju pomiędzy Ukrainą a Rosją. Te miałyby opierać się o przeprowadzone pod nadzorem ONZ referendum. Multimiliarder uznał, że jeśli "taka będzie wola ludu, Rosja odejdzie". Odniósł się także do Krymu. "Formalnie należy do Rosji. Tak jak jest od 1783 r." - napisał Musk. 

Na rekcję władz w Kijowie i ukraińskich polityków nie trzeba było długo czekać. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapytał: "Którego Elona Muska wolicie?" - tego, który popiera Ukrainę czy tego, który popiera Rosję.

Multimiliarderowi odpowiedział także doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Istnieje lepszy plan pokojowy. 1. Ukraina wyzwala swoje terytoria. W tym anektowany Krym. 2. Rosja podlega demilitaryzacji i obowiązkowej denuklearyzacji, więc nie może już zagrażać innym. 3. Przestępcy wojenni zostają doprowadzeni przed trybunał międzynarodowy" - napisał Podolak.

"Plan" Muska skrytykował też były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. "Odp***l się - to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź" - napisał.

Negocjacje pokojowe Ukraina-Rosja

W czerwcu Rosja oświadczyła, że jest gotowa negocjować porozumienie pokojowe

Mychajło Podolak powiedział wówczas, że negocjacje z Kremlem dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że "wyzwala" Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy