Reklama

Reklama

Sprawa Kaliningradu. Rosja ostrzega Litwę: Podejmiemy zdecydowane kroki

Rosja ostrzegła w piątek Litwę i całą Unię Europejską, że może podjąć wobec nich "zdecydowane środki", jeśli tranzyt niektórych towarów do i z rosyjskiego Kaliningradu nie zostanie wznowiony. "Rozwiązanie problemu trwa zbyt długo" - czytamy w oświadczeniu rzeczniczki rosyjskiej dyplomacji.

"Jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w nadchodzących dniach, Rosja podejmie zdecydowane kroki wobec Litwy i Unii Europejskiej" - zapowiedziała w oświadczeniu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa. "Rozwiązanie problemu trwało zbyt długo" - oceniła.

Litwa zakazała tranzytu przez jej terytorium towarów objętych sankcjami Unii Europejskiej do i z Kaliningradu. Rosja od samego początku odgraża się w sprawie odwetu.

Napięcie wokół Kaliningradu. Może dojść do porozumienia

Agencja Reutera poinformowała za anonimowymi źródłami, że wspierani przez rząd Niemiec urzędnicy UE pracują nad wyłączeniem transportu dóbr do Kaliningradu z zakresu sankcji nałożonych na Rosję. Jeśli na takie rozwiązanie zgodzi się Litwa, do porozumienia w tym względzie mogłoby dojść przed 10 lipca.

Reklama

Od 17 czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Wilno wprowadziło te ograniczenia w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. Rosja oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy