Reklama

Reklama

Spotkanie Putin-Erdogan. Tematem wojna w Ukrainie

W piątek w Soczi Władimir Putin spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który poleci do Rosji z jednodniową wizytą. Rozmawiać będą m.in. o wojnie w Ukrainie.

Wizytę zapowiadano wcześniej, pod koniec lipca. Omówiony zostanie eksport zboża z portów ukraińskich - podała agencja Unian. Kreml nie wyklucza też rozważenia dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej.

O poprzedniej rozmowie tych przywódców zrobiło się głośno po uchwyceniu przez reporterów momentu oczekiwania Władimira Putina w pokoju, do którego Erdogan wszedł 50 sekund później. Prezydent Rosji czekał, niecierpliwie przebierając nogami. Kreml określił to jako "słodki odwet" po tym, jak Putin pozostawił prezydenta Turcji samego przez około dwie minuty przed spotkaniem w 2020 roku.

Reklama

Porozumienie o eksporcie zboża

22 lipca przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem. Podczas ceremonii obecny był też prezydent Turcji.

Porozumienie pozwoli na złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego i zmniejszy wzrost cen żywności na globalnych rynkach. Zyskają na nim kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.

Kluczowe zapisy umowy zakładają utworzenie bezpiecznych korytarzy do trzech czarnomorskich portów Ukrainy - Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Strony zgodziły się, że statki handlowe zmierzające do tych portów nie będą atakowane

Reklama

Reklama

Reklama