Reklama

Śmierć ukraińskiego negocjatora Denisa Kirejewa. Pojawiły się nowe informacje

Denis Kirejew, który z ramienia strony ukraińskiej brał udział w negocjacjach z Rosjanami zginął "podczas wykonywania zadań specjalnych" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony. Komunikat rzuca nowe światło na sprawę śmierci Kirejewa, ponieważ w sobotę media informowały, że mężczyzna był podejrzewany o zdradę stanu i został zastrzelony przy próbie zatrzymania. Informację potwierdził ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko.

W sobotę wieczorem resort opublikował komunikat o śmierci trzech pracowników Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy: Aleksieja Iwanowicza, Walerego Wiktorowicza i właśnie Denisa Kirejewa. Poinformowano, że wszyscy zostali zabici "podczas wykonywania zadań specjalnych".

"Zginęli, broniąc Ukrainy, a ich czyn przybliżył nas do zwycięstwa! W imieniu Naczelnego Kierownictwa Wywiadu składamy szczere kondolencje rodzinom zmarłych. Bohaterowie nie umierają! Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom!" - czytamy w komunikacie.


Ukraińskie media: Zabity za zdradę

W sobotę ukraińskie media podawały zupełnie inną wersję. Według portalu Ukraińska Prawda, ukraińskie władze miały dowody na zdradę stanu, jakiej miał się dopuścić Denis Kirejew. Chodzi m.in. o rozmowy telefoniczne. 

Reklama

Informację potwierdził ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko, który poinformował, że Kirejew został zastrzelony podczas próby zatrzymania.

"Podczas zatrzymania Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła członka ukraińskiej delegacji negocjacyjnej Denisa Kirejewa. Był on podejrzany o zdradę stanu" - napisał Honczarenko na swoim kanale Telegram.

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje

W czwartek zakończyła się druga tura ukraińsko-rosyjskich negocjacji. - Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodał, że w najbliższym czasie zorganizowane zostaną specjalne kanały łączności i stworzone będą odpowiednie procedury logistyczne.

Podolak przyznał, że poza uzgodnieniem tych aspektów humanitarnych strona ukraińska nie uzyskała "rezultatów, na które liczyła". Podkreślił, mówiąc o sprawach humanitarnych, że "dość sporo miast jest teraz okrążonych" i jest tam "dramatyczna sytuacja" pod względem żywności, leków i możliwości ewakuacji.

Podkreślił, że strony "ustaliły, iż będą kontynuować rozmowy podczas trzeciej tury, w jak najbliższym terminie".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna | negocjacje | SBU

Reklama

Reklama

Reklama