Reklama

Reklama

Skurkiewicz: Bayraktary w polskim wojsku jeszcze w październiku

- W październiku na wyposażenie Wojska Polskiego wejdą drony Bayraktar TB2 - powiedział w Radiu Zet wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ostatnich miesiącach tego roku armia dostanie także wyrzutnie Patriot w ramach programu Wisła oraz koreańskie czołgi K2 Black Panther - dodał polityk. "Kluczowe jest odejście od sprzętu postsowieckiego" - deklarował.

Wiceszef MON zapytany we wtorek w Radiu Zet o planowane dostawy nowego sprzętu dla polskiej armii odparł: "W październiku na wyposażenie WP wejdą drony Bayraktar TB2 - to jest z pewnością bardzo ważne wydarzenie". 

- Obserwujemy, jak te drony sprawdzają się w warunkach realnego zagrożenia i realnej wojny, to bardzo ważny element modernizacji sił zbrojnych - mówił.

Wiceminister obrony: Drony, wyrzutnie i czołgi dla wojska

- Ostatnie miesiące tego roku będą bardzo owocne, jeśli chodzi o nowoczesny sprzęt - w tych miesiącach na wyposażenie wchodzi program Wisła - baterie wyrzutni rakiet Patriot - które wejdą na wyposażenie polskiego wojska. Wejdą również czołgi K2 Black Panther, w ramach porozumienia ze stroną koreańską - zaznaczył wiceszef MON. Dodał, że w przyszłym roku należy spodziewać się realizacji kolejnych kontraktów obronnych zawartych w ubiegłych latach.

Reklama

Skurkiewicz podkreślił, że donacje polskiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy były "bardzo ważne i bardzo oczekiwane". 

- Proszę pamiętać, że przekazujemy tzw. sprzęt postsowiecki, bo on jest najprostszy w obsłudze dla żołnierzy ukraińskich, którzy są obyci z takim sprzętem. My w to miejsce kupujemy nowoczesny sprzęt, który jest kompatybilny ze sprzętem sojuszniczym, amerykańskim czy brytyjskim - dodał wiceminister.

Jak zauważył, kluczowa jest kwestia jak najszybszego odejścia od sprzętu poradzieckiego w polskim wojsku.

24 maja 2021 roku zawarta została umowa na dostawę w latach 2022-2024 czterech zestawów taktycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) Bayraktar TB2. Resort obrony liczy na to, że tureckie bezzałogowce będą pełniły ważną rolę w przełamywaniu rosyjskiego systemu A2/AD, mogą posłużyć do niszczenia wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych, rakiet strategicznych na stanowiskach ogniowych, systemu OPL, środków walki radioelektronicznej.

Negocjacje "w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej"

Skurkiewicz informował wcześniej, że postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawy BSP Bayraktar TB2 zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z jednym wykonawcą w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej. Charakteryzując turecki sprzęt poinformował, że "BSP Bayraktar TB2 jest w pełni dojrzałym i rozwiniętym systemem, uzbrojonym zarówno w bomby ślizgowe, jak i kierowane laserowo pociski MAM - C oraz MAM - L".

Polska we wrześniu 2018 roku zamówiła także do swej tarczy powietrznej średniego zasięgu Wisła dwie baterie (16 wyrzutni) Patriotów, w istniejącej i eksploatowanej wówczas przez US Army konfiguracji uzupełnionej jedynie na specjalne życzenie Warszawy o nowoczesny i rozwijany dopiero w Ameryce system dowodzenia IBCS (prod. Northrop Grumman).

Powstanie Komponent Obrony Pogranicza. Błaszczak powołuje nową formację

W połowie roku szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając w Warszawie doroczną konferencję bezpieczeństwa portalu Defence24, zapowiedział zakupy kolejnych sześciu baterii amerykańskiego systemu Patriot. "Do Waszyngtonu trafia właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie" - poinformował wtedy szef MON. Błaszczak ujawnił, że zamówione zestawy Patriot będą miały najnowszy, wydajniejszy tzw. dookrężny radar o polu widzenia 360 stopni, o który od lat zabiegaliśmy w Pentagonie.

W lipcu wicepremier Błaszczak zatwierdził zamówienia dla firm z Korei Południowej na dostawy zaawansowanej broni wartości kilkunastu mld dolarów. Polska kupi od koreańskich partnerów czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder oraz samoloty FA50.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy