Reklama

Skandynawowie wyślą Leopardy Ukrainie. "Najszybciej, jak to możliwe"

Norwegia przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2 najszybciej, jak to tylko możliwe - zapowiedział w poniedziałek minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram, cytowany przez AFP. Darowiznę w postaci pojazdów pancernych rozważa także Kopenhaga. - Jesteśmy otwarci na wysłanie czołgów Leopard 2 – powiedziała duńska premier Mette Frederiksen.

AFP poinformowała w poniedziałek wieczorem, że Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2. - Zrobimy to najszybciej, jak to możliwe - poinformował minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram, cytowany przez AFP.

Okazuje się, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą liczyć także na wsparcie od innego skandynawskiego kraju. Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów oświadczyła na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jest "otwarta na przekazanie czołgów Leopard 2".

Dania przekaże sprzęt Ukrainie. "Czołgi też są potrzebne"

- Czołgi to coś, o czym dziś rozmawialiśmy. Właśnie przekazaliśmy nasz system artyleryjski, ale oczywiście czołgi też są potrzebne - podkreśliła Frederiksen. Premier uściśliła w rozmowie z duńską telewizją TV 2, że wśród kolejnych darowizn dla Ukrainy mogą znaleźć się czołgi Leopard 2.

Reklama

Prezydent Zełenski podziękował w poniedziałek szefowej duńskiego rządu za deklarację o gotowości przyłączenia się do międzynarodowej koalicji mającej na celu zaopatrzenie Ukrainy w pojazdy pancerne. Rząd Danii w połowie stycznia ogłosił w czwartek wysłanie Ukrainie 19 francuskich samobieżnych armatohaubic Caesar.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | Dania | czołgi Leopard 2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy