Reklama

Siły ukraińskie ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów. 70 osób rannych

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju. Brytyjskie ministerstwo obrony w sobotniej aktualizacji wywiadowczej przekazało, że głównym czynnikiem, który ogranicza rosyjskie operacje ofensywne "najprawdopodobniej są niedobory amunicji".

Zlokalizowani przez ukraińskie wojsko oficerowie rosyjskich sił okupacyjnych należeli do Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Do ostrzału doszło w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim - przekazała "Ukrainska Prawda".

Wskutek sobotniego ostrzału rannych zostało 70 rosyjskich żołnierzy, liczba zgonów jest nadal ustalana - podano w niedzielnym komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego.  

Wojna w Ukrainie. Brytyjski MON: Niedobory amunicji ograniczają rosyjską ofensywę

Rosjanie nie są w stanie odpierać każdego ataku ze strony sił ukraińskich, ponieważ jak zwraca uwagę brytyjski MON, "posiadają braki amunicji".

Reklama

Brytyjskie ministerstwo obrony w sobotniej aktualizacji wywiadowczej przypomniało, że Rosja od października zwiększyła swoje siły na Ukrainie o dziesiątki tysięcy rezerwistów. "Pomimo złagodzenia doraźnych problemów kadrowych, niedobory amunicji pozostają najprawdopodobniej kluczowym czynnikiem ograniczającym rosyjskie operacje ofensywne" - podał resort.

Ponadto, ministerstwo ocenia, że "ograniczona dostępność pocisków manewrujących" jest prawdopodobną przyczyną ograniczenia rosyjskich ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną do ok. jednego ataku w ciągu tygodnia.

"Jest również mało prawdopodobne, że Rosji udało się zwiększyć zapasy pocisków artyleryjskich na tyle, by umożliwić operacje ofensywne na dużą skalę" - ocenia brytyjski wywiad wojskowy.

W konkluzji autorzy raportu oceniają, że "słabością obecnego rosyjskiego modelu operacyjnego jest to, że nawet samo utrzymanie operacji obronnych wzdłuż długiej linii frontu wymaga znacznych dziennych strat pocisków i rakiet".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | rosyjscy żołnierze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy