Reklama

Siły jądrowe Rosji. Szojgu zapowiada "szczególny nacisk", by je wzmacniać

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zadeklarował, że "wszystkie zadania" dotyczące odbudowy anektowanych obwodów Ukrainy, jakie postawił Władimir Putin, "realizowane są przed terminem". Kremlowski polityk mówił też, co w przyszłym roku zmieni się w rosyjskiej armii. Dowództwo chce skupić się zwłaszcza na strategicznych siłach jądrowych.

Jak przekazał Szojgu, podczas "operacji specjalnej", jak Rosja nazywa wojnę w Ukrainie, wojsko testuje "nowe metody bojowego wykorzystania wojsk rakietowych i artylerii". - Przede wszystkim w postaci rozpoznawczych i uderzeniowych systemów, w tym bezzałogowych statków powietrznych. - Skuteczne ostrzeliwanie przeciwnika jest ważnym elementem powodzenia operacji wojskowych - uznał minister obrony, cytowany przez TASS.

Informował też, że Rosja położy "szczególny nacisk, by wzmacniać strategiczne siły jądrowe w 2023 roku". Ponadto pochwalił się sukcesami, jakie na polu obronnym miał osiągnąć Kreml. - Trwają prace nad nowym poligonem testowym w Kraju Krasnojarskim, wzorowanym na tym używanym przez siły kosmiczne. W marynarce wojennej oddano do użytku obiekty infrastruktury energetycznej oraz bazę główną w Kaspijsku - wyliczał.

Reklama

Szojgu o anektowanych obwodach: Ich odbudowa postępuje

Zdaniem Szojgu wszystkie zadania postawione przez Władimira Putina "w zakresie odbudowy infrastruktury w nowych regionach państwa są realizowane przed terminem". Minister miał tu na myśli nielegalnie anektowane obwody Ukrainy. Nad istotną częścią tych terytoriów Rosja nie ma kontroli. - Przygotowując listę projektów budowlanych na 2023 rok szczególną uwagę zwrócimy na inwestycje na rzecz strategicznych sił nuklearnych - zadeklarował Szojgu. 

Według rosyjskiego resortu obrony ważne jest ponadto "zachowanie zrównoważonego podejścia do planowania budów w ramach przyznanych środków budżetowych", o czym mówił Siergiej Szojgu. - Konieczne jest, aby nowe obiekty infrastruktury oddawać do użytku, zaopatrując jednocześnie wojska w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt - tłumaczył.

Instytut Badań nad Wojną: Rosja musi tworzyć ad hoc formacje złożone z rezerwy

Również w środę amerykański Instytut Badań nad Wojną podał, iż rosyjskie dowództwo zrezygnowało z wysyłania na front batalionowych grup taktycznych i musi polegać na tworzonych ad hoc formacjach złożonych z rezerwistów. Eksperci oparli się na ustaleniach brytyjskiego ministerstwa obrony, według których w ciągu ostatnich trzech miesięcy Rosja zaprzestała kierowania na front batalionowych grup taktycznych (BGT).

"Struktura BGT i sposób, w jaki rosyjska armia je formowała, demontując doktrynalne bataliony, pułki i brygady prawdopodobnie pozbawiła Rosjan możliwości przywrócenia tych struktur" - pisze ISW.

W ocenie specjalistów "stosunkowo niewielki udział bojowej piechoty w BGT często okazywał się niewystarczający". "Zdecentralizowana dystrybucja artylerii nie pozwoliła Rosji w pełni wykorzystać przewagi w liczbie posiadanych dział, a niewielu dowódców BGT było w stanie elastycznie wykorzystywać nadarzające się okazje w sposób, do jakiego model BTG został zaprojektowany" - opisał brytyjski resort obrony.

Czytaj też: Kilkanaście tysięcy zł dofinansowania. Czy ty też możesz z niego skorzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Siergiej Szojgu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy