Reklama

Reklama

Siergiej Szojgu: Wkrótce przejmiemy kontrolę nad całym obwodem ługańskim

Rosja i wspierani przez nią separatyści wkrótce przejmą pełną kontrolę nad terytorium obwodu ługańskiego we wschodniej Ukrainie - powiedział w piątek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

- Rosyjskie siły zbrojne wraz z oddziałami milicji ludowej z Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych nadal rozszerzają kontrolę nad terytoriami Donbasu. Wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej dobiega końca - ocenił.

Dodał, że "siły zbrojne Ukrainy, próbując opóźnić ruchy rosyjskich wojsk, nie wypuszczają okolicznych mieszkańców z miast i używają ich jako żywych tarcz. Pokonany w terenie reżim kijowski dąży do osiągnięcia przynajmniej krótkoterminowych sukcesów w poszczególnych obszarach, przedstawiając je jako swoje cele główne".

Reklama

Szojgu powiedział w czasie tego samego wystąpienia, że "w hucie Azovstal w Mariupolu poddało się łącznie 1908 bojowników". Ukraina nie potwierdza tej liczby. 

Wcześniej Kreml zapowiedział, że obrońcy Azowstalu będą traktowani zgodnie z międzynarodowymi przepisami. 

Rozszerzenie NATO. Rosja podejmie "odpowiednie środki zaradcze"

W przemówieniu przed dowódcami wojskowymi w ministerstwie obrony Szojgu powiedział, że ruchy Finlandii i Szwecji w celu przystąpienia do NATO stanowią zagrożenie militarne w pobliżu zachodnich granic i że Rosja podejmuje "odpowiednie środki zaradcze".

Jako odpowiedź ma zostać sformowanych 12 jednostek oraz dywizji w zachodnim okręgu wojskowym. Dodał także, że wojsko pracuje nad "zwiększeniem siły bojowej swoich jednostek".

Finlandia i Szwecja formalnie złożyły w środę 18 maja wniosek o przystąpienie do NATO. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że szwedzkie i fińskie członkostwo w NATO nie stanowi zagrożenia dla Rosji, ale ostrzegł, że Moskwa zareaguje, jeśli sojusz wzmocni infrastrukturę wojskową w obu krajach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy