Reklama

Reklama

Siergiej Ławrow: Działania wojenne kończy się przy stole negocjacyjnym

- Moskwa nigdy nie odmawiała Ukrainie negocjacji. Działania wojenne kończy się przy stole negocjacyjnym, ale odpowiedzi z Kijowa nie ma - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez prokremlowską agencję Ria Nowosti. Zdaniem Ławrowa Zachód i USA "zabraniają" Ukrainie porozumieć się z Rosją.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow kolejny raz powtórzył kremlowską narrację w sprawie braku negocjacji z Ukrainą. 

- Kiedy na wczesnym etapie naszej operacji wojskowej strona ukraińska zaproponowała negocjacje, zgodziliśmy się. Odbyło się kilka rund, które doprowadziły do bardzo interesującego etapu 29 marca w Stambule, kiedy strona ukraińska zaproponowała wariant traktatu, który poparliśmy i powiadomiliśmy o tym naszych kolegów z Kijowa - powiedział Ławrow podczas konferencji prasowej. 

Wojna w Ukrainie. Ławrow oskarża USA i Zachód o brak negocjacji 

Jak dodał Ławrow, do tej pory Kreml nie otrzymał odpowiedzi od strony ukraińskiej w sprawie kontynuacji negocjacji. Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ USA, Wielka Brytania i kraje europejskie "zabroniły Ukraińcom dogadania się z Rosją".  

Reklama

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że Rosja nie trzyma się żadnych postanowień ustalonych podczas rozmów. Jako przykład podano atak na ukraińskie porty, do którego doszło od razu po podpisaniu porozumienia w sprawie eksportu ziarna. 

"Rosyjscy zaborcy atakują miejsca, w których mieszkają cywile, zmiatają z powierzchni ziemi całe miasta, a przy tym przygotowują się do aneksji wschodniej i południowej części Ukrainy" - wskazuje portal.  

"Nie ma podstaw do wznowienia negocjacji"

Wypowiedź Ławrowa, jak zauważa portal, to także kolejny raz, kiedy według kremlowskiej narracji Zachód i Stany Zjednoczone Ameryki są odpowiedzialne za brak negocjacji na linii Ukraina - Rosja.  

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w piątek 22 lipca przekazał, że obecnie nie ma żadnych podstaw, by odnowić negocjacje z Rosją. Jak stwierdził, możliwość taka może pojawić się tylko, gdy dojdzie do znacznych zwycięstw sił ukraińskiej armii na południowym i wschodnim kierunku.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy