Reklama

Reklama

Sekretarz obrony USA rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Pentagon o szczegółach

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin wezwał w piątek w rozmowie telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa szefów resortów obrony obu krajów od 18 lutego. Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją

Kirby nie zdradził jednak innych szczegółów rozmowy Austina z Siergiejem Szojgu.

CNN podkreśla, że piątkowa rozmowa kończy długi okres, w którym czołowi przywódcy wojskowi Rosji wielokrotnie odmawiali kontaktów ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

Rosjanie odmawiali zaangażowania w rozmowy

Stacja przypomina, że 24 marca Kirby poinformował, że Austin i szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii generałem Walerijem Gierasimowem, ale Rosjanie "jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy".

Reklama

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem

Stacja CNN utrzymuje, że obecnie pojawiły się oczekiwania, iż po rozmowie między Austinem i Szojgu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem skontaktuje się generał Milley.

Szef kolegium połączonych sztabów miałby sprawdzić, czy możliwe jest umówienie rozmowy z szefem rosyjskiego sztabu.

"Nie ma planów rozmowy szefów sztabów"

Anonimowy przedstawiciel Pentagonu miał jednak stwierdzić, że "takiej rozmowy obecnie nie ma w planach".

Żołnierze nie wykonali rozkazu rosyjskiego dowódcy. Mogli zabić dzieci

Milley i Gierasimow po raz ostatni rozmawiali ze sobą 11 lutego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy