Reklama

Reklama

Sekretarz generalny NATO: Rosja celowo wywołała kryzys żywnościowy i energetyczny

- Sojusznicy są zdecydowani nadal wspierać Ukrainę, również przez dostarczanie ciężkiego uzbrojenia - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu. Dodał, że Rosja celowo wywołała światowy kryzys żywnościowy i energetyczny.

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dekad. Rosja prowadzi brutalną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, powodując śmierć i zniszczenie na wielką skalę oraz daleko idące konsekwencje o zasięgu globalnym. Pokazuje to wyraźnie kryzys żywnościowy i energetyczny celowo zorganizowany przez Rosję - powiedział Stoltenberg.

- W tym niebezpiecznym świecie musimy wzmocnić NATO i nadal wspierać naszych partnerów - tym właśnie zajmiemy się na spotkaniu ministrów obrony. (...) Sojusznicy (z NATO) są zdecydowani, by dalej dostarczać sprzęt wojskowy, którego Ukraina potrzebuje, by wygrać, w tym ciężkie uzbrojenie i systemy dalekiego zasięgu - dodał.

Reklama

Stoltenberg: Ukraina jest w ciężkiej sytuacji

- Ukraina jest w bardzo ciężkiej sytuacji; należy pilnie zwiększyć pomoc. Przywódcy państw NATO zdają sobie sprawę z presji czasowej. Dlatego w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyliśmy wsparcie - oświadczył Stoltenberg.

- Należy zauważyć, że teraz dostarczamy więcej broni dalekiego zasięgu, więcej zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej, zaawansowanej artylerii, ciężkiego uzbrojenia spełniającego nowoczesne standardy natowskie niż wcześniej. Oznacza to, że potrzeba więcej czasu, żeby wyszkolić ukraińskich żołnierzy w używaniu tej broni. (...) Jest pilna potrzeba wsparcia. Ukraina jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Trzeba zwiększyć pomoc - skonstatował sekretarz generalny NATO.

Szwecja i Finlandia w NATO

Jens Stoltenberg dodał, że w środę odbędzie się spotkanie z ministrem obrony Ukrainy ws. kolejnych dostaw broni i sprzętu. 

Szef NATO mówił też o dołączeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Finlandią i Szwecją w sprawie akcesji do sojuszu NATO - powiedział. 

- Jeśli chodzi o Ukrainę to oczywiście aspiruje do bycia członkiem NATO - dodał. Jednocześnie stwierdził, że aktualnie NATO skupia się na wsparciu Ukrainy w wojnie z Rosją. 

Stoltenberg powiedział też, że sojusznicy NATO muszą wesprzeć tych, którzy są najbardziej narażeni na atak Rosji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy