Reklama

Reklama

Schroeder po rozmowie z Putinem: Jest szansa na zawieszenie broni

Gerhard Schroeder spotkał się w ubiegłym tygodniu z Władimirem Putinem. Były kanclerz Niemiec relacjonował w rozmowie z tygodnikiem "Stern" i telewizją RTL/ntv, że prezydent Rosji jest skłonny do podjęcia negocjacji i zawieszenia broni w Ukrainie.

- Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce dążyć do rozwiązania konfliktu poprzez negocjacje - stwierdził Gerhard Schroeder. Zdaniem niemieckiego polityka, który od lat pozostaje w bliskich relacjach z Władimirem Putinem, pierwszym sygnałem jest podpisanie porozumienia w sprawie eksportu zboża, które może docelowo prowadzić do zawieszenia broni. 

Były szef niemieckiego rządu ocenia, że pełne rozwiązanie konfliktu może zająć wiele lat. Powiedział, że najbardziej skomplikowana jest sytuacja Donbasu. 

- Należy znaleźć rozwiązanie oparte na szwajcarskim modelu kantonalnym - zaproponował. 

Reklama

Schroeder: Kilkakrotnie potępiałem wojnę

Polityk był pytany przez dziennikarzy także o jego osobiste relacje z Władimirem Putinem i pracę dla rosyjskich spółek. Podkreślił, że zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej koncernu naftowego Rosnieft i nie przyjął propozycji stanowiska w Gazpromie. 

Kilkakrotnie potępiałem wojnę, wiecie o tym. Ale czy osobiste zdystansowanie się od Władimira Putina naprawdę komuś pomoże? - odpowiedział. 

Gerhard Schroeder dodał, że z Niemiec płyną nie tylko głosy krytyczne na temat jego działań. 

- Dostaję wiele listów z Niemiec, których autorzy piszą: "to dobrze, że wciąż jest ktoś, kto utrzymuje otwarte kanały komunikacji z Rosją" - podsumował. 

Reklama

Reklama

Reklama