Reklama

Reklama

SBU ustaliła tożsamość rosyjskiego dowódcy, który kazał torturować Ukraińców

Ustalono nazwisko rosyjskiego dowódcy, który wydał rozkaz zatrzymywania i torturowania Ukraińców w okupowanym Chersoniu, to Aleksandr Naumienko - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Według służb Naumienko rozpędzał protesty w Chersoniu, a na jego polecenie rosyjscy wojskowi uprowadzili dwóch Ukraińców i katowali ich przez kilka tygodni, aby wydobyć dane o ukraińskich żołnierzach.

W komunikacie na swej stronie internetowej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy powiadomiła, że Aleksandr Naumienko jest zastępcą dowódcy zarządu Rosgwardii w obwodzie rostowskim na południu Rosji, ma stopień pułkownika policji i znany jest pod pseudonimem "Alfa".

"Naumienko, według ustaleń śledztwa SBU, od marca dowodzi wojskowymi z Rosgwardii (...) w okupowanym Chersoniu. Na jego rozkaz odbywają się nielegalne zatrzymania i tortury miejscowych mieszkańców, wtargnięcia do ich mieszkań i przejmowanie majątku" - oświadczyła SBU.

SBU: Na polecenie Naumienki katowano Ukraińców

Według ukraińskich służb Naumienko osobiście rozpędzał protesty w Chersoniu i wydawał rozkaz użycia gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko protestującym.

Reklama

"Prócz tego, na jego polecenie wojskowi rosyjscy uprowadzili dwóch Ukraińców i katowali ich przez kilka tygodni. Próbowali wydobyć od nich dane o żołnierzach armii ukraińskiej i skłaniali do współpracy z okupantem" - oświadczyła SBU. 

Jak poinformowała, postępowanie przeciwko Naumience toczy się na podstawie artykułu kodeksu karnego dotyczącego łamania praw i zwyczajów wojny. 

Reklama

Reklama

Reklama