Reklama

SBU rozpatruje trzy wersje katastrofy helikoptera. W tym "umyślne działanie"

"Umyślne działanie" to jedna z możliwych przyczyn katastrofy śmigłowca w Browarach, w której zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i 16 innych osób, w tym czworo dzieci. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podaje, że wszczęte w tej sprawie śledztwo zakłada obecnie trzy możliwe wersje wypadku.

W komunikacie przekazanym przez SBU w serwisie Telegram czytamy, że "na razie rozpatrywanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczna śmigłowca, umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu".

Poinformowano w nim, że SBU rozpoczęła badanie katastrofy. "Pracownicy SBU prowadzą działania operacyjno-śledcze, by ustalić wszystkie związki przyczynowo-skutkowe i szczegóły tragedii" - czytamy w oświadczeniu.

Prokuratura rozpatruje "wszystkie możliwe wersje"

"Kierownictwo i cały personel SBU składa szczere kondolencje rodzinom i bliskim zabitych i rannych" - podano w komunikacie.

Reklama

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że polecił SBU i policji śledztwo w sprawie katastrofy.

Prokuratura generalna oświadczyła, że rozpatruje "wszystkie możliwe wersje" wypadku.

Browary. Katastrofa rządowego śmigłowca

Śmigłowiec, na którego pokładzie był szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski rozbił się w środę w godzinach porannych w miejscowości Browary pod Kijowem. Maszyna należąca do Państwowej Służby ds. Sytuacji nadzwyczajnych spadła na ziemię w pobliżu przedszkola. "W katastrofie zginęło co najmniej 16 osób, w tym troje dzieci" - podano w komunikacie SBU.

Później skorygowano te informacje. "Odnaleziono 17 ofiar, w tym czworo dzieci oraz dziewięć osób, które były na pokładzie. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci, które przewieziono do szpitali" - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS).

"Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhen Jenin i sekretarz stanu MSW Jurij Lubkowicz zmarli dziś w obwodzie kijowskim. Moi koledzy, przyjaciele. Co za tragiczna strata. Najszczersze kondolencje dla ich rodzin" - napisał na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

Denys Monastyrski funkcję szefa MSW sprawował od 2021 roku. Polityk w czerwcu obchodziłby 43. urodziny.

Świat reaguje na śmierć Denysa Monastyrskiego 

Po tym, jak wiadomość o katastrofie obiegła media, z całego świata zaczęły spływać kondolencje. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w wyniku której zginęło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele kierownictwa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy. Moje myśli są dziś z Rodzinami i bliskimi Ofiar" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal w swoim wpisie przekazał, że "jest to wielka strata" i złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy helikoptera w Browarach w obwodzie Kijowskim.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: browary | katastrofa śmigłowca | Ukraina | Denys Monastyrski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy