Reklama

Samotne święta Władimira Putina. Pokazano nagranie z cerkwi

Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni w Ukrainie na czas prawosławnego Bożego Narodzenia. Jednak Rosjanie sami nie przestrzegają rzekomego nakazu swojego przywódcy. Tymczasem rosyjska propaganda pokazała zdjęcia samotnego Władimira Putina podczas świątecznej wizyty w Soborze Zwiastowania w Moskwie. Zdjęcia ze świątyni wywołały w internecie ożywioną dyskusję dotyczącą rosyjskiego dyktatora.

Prawosławne Boże Narodzenie przypada 7 stycznia. W związku ze świętami od godziny 12:00 6 stycznia do północy w sobotę miało obowiązywać zawieszenie broni, które Władimir Putin polecił wprowadzić ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu na całej linii kontaktu bojowego w Ukrainie. 

Rzeczywistość jest jednak inna.  Sztab ukraińskich wojsk przekazał, że rosyjska armia nie zmieniła w tym czasie swoich działań. W piątek Rosjanie zabili dwóch mieszkańców w Bachmucie i Czerwonej Górze. W obwodzie donieckim siedem osób zostało rannych - przekazał szef obwodu Pawło Kyryłenko. 

Reklama

Prawosławne Boże Narodzenie. Jak Putin obchodzi święta?

Tymczasem w w prawosławną wigilię w Soborze Zwiastowania na Kremlu Władimir Putin samotnie wysłuchał nocnej liturgii. Jak komentują media, prezydent zazwyczaj spędza święta poza Moskwą, jednak tym razem pozostał w stolicy. 

Ukraińskie media zauważają, że w świątyni dyktatorowi nikt nie towarzyszył. W kościele z Putinem był tylko duchowny, który prowadził to nabożeństwo.

Ukraińskie media przypominają, że w poprzednich latach, a szczególnie w 2022 r. (przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę - red.), Putin był otoczony ludźmi na nabożeństwach bożonarodzeniowych.

"Wiecznie samotny i czekający Putin" - komentuje serwis NEXTA, zestawiając najnowsze i nieco starsze ujęcia dyktatora z Kremla.

"Samotny Putin wyszedł ze swojego bunkra i stoi w Soborze Zwiastowania na Kremlu moskiewskim. Wszystko w tym filmie jest piękne, ale zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na choinkę. A ksiądz to chyba oficer FSB" - dodano, sugerując, że za choinką stoi najpewniej ochroniarz prezydenta Rosji.

Uwagę przykuł również ubiór Putina. "Na nabożeństwo bożonarodzeniowe prezydent wybrał formalny garnitur, nieco odszedł od restrykcyjnego dress code'u, wkładając sweter pod marynarkę" - komentują media. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama