Reklama

Rzecznik Pentagonu: Pomyliłem się mówiąc, że Ukraina otrzymała myśliwce

Rzecznik Pentagonu John Kirby sprostował w środę wieczorem słowa dotyczące przekazania Ukrainie przez sojuszników samolotów myśliwskich. Jak uściślił, Kijów otrzymał części zamienne, dzięki którym mógł zwiększyć liczbę funkcjonujących maszyn w swojej flocie.

- Myliłem się mówiąc, w czasie przeszłym, że oni (Ukraińcy red.) otrzymali całe samoloty. Żałuję tego błędu - powiedział dziennikarzom Kirby, odnosząc się do swojej wtorkowej wypowiedzi, w której stwierdził, że Ukraina otrzymała od niezidentyfikowanych partnerów zarówno całe myśliwce, jak i części.

Rzecznik Pentagonu wytłumaczył, że błędnie myślał, że "inny kraj złożył (Ukrainie) ofertę". Dodał jednak, że Ukraina otrzymała części zamienne do samolotów, dzięki którym ukraińskie siły powietrzne były w stanie zwiększyć liczbę sprawnych samolotów.

Reklama

Jak pisze w środę Politico, oficjele w Waszyngtonu sugerują, że przekazanie Ukrainie myśliwców może być "czerwoną linią" dla Władimira Putina i - jak spekuluje portal - "mogą mieć na ten temat informacje wywiadowcze". 

Kijów zdementował doniesienia

Wcześniej informacje Pentagonu zdementował Kijów, również przyznając, że otrzymał jedynie części do samolotów.

"Potwierdzamy, że w ramach sojuszniczej pomocy wojskowej Ukraina otrzymała części zamienne i podzespoły do samolotów, ale nie całe samoloty" - poinformowało w środę dowództwo ukraińskiego lotnictwa wojskowego.

"Części zamienne i podzespoły zostaną wykorzystane do remontów naszej floty powietrznej. Otrzymaliśmy to wsparcie dzięki współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych" - przekazano w komunikacie, cytowanym przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: John Kirby | Pentagon | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy