Reklama

Rozmowy Biden-Xi Jinping. "Kryzys na Ukrainie to coś, czego nie chcemy"

Joe Biden rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Jak informują chińskie media, Xi podkreślił w wywiadzie, że "kryzys na Ukrainie to coś, czego nikt nie chce". - Pokój i bezpieczeństwo to najcenniejsze wartości wspólnoty międzynarodowej - miał powiedzieć chiński przywódca. Biały Dom przekazał, że rozmowa trwała prawie dwie godziny. Nie podano szczegółów.

W piątek odbyły się rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem a przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Jednym z tematów poruszanych w czasie wideokonfernecji była kwestia wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. 

Wojna w Ukrainie. Xi Jinping przestrzega Bidena

Agencja Reutera, powołując się na relację chińskich mediów państwowych, przytacza słowa prezydenta Chin. - Powiedziałem Bidenowi, że stosunki między naszymi państwami nie mogą doprowadzić do konforntacji - miał przekazać Xi Jinping. 

Chodzi o ostrzeżenia płynące z Białego Domu pod adresem chińskiego rządu, który - według medialnych doniesień - mógłby wspierać Rosję i Władimira Putina w agresji na terytorium Ukrainy. 

Reklama

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Wojna Rosja-Ukraina. Xi Jinping: Konflikty nie leżą w niczyim interesie

- Konflikty i konfrontacje nie leżą w niczyim interesie - zaznaczył chiński przywódca. - Kryzys w Ukrainie to coś, czego nie chcemy widzieć - miał dodać Xi w rozmowie z chińskimi mediami.

Xi Jinping miał powiedzieć amerykańskiemu przywódcy, że "Chiny i Stany Zjednoczone muszą kierować stosunki dwustronne właściwą ścieżką", a obie strony powinny również wziąć na siebie należną międzynarodową odpowiedzialność i podjąć wysiłki na rzecz pokoju na świecie.

Rozmowy obu przywódców zakończyły się przed godziną 16 czasu polskiego.

Komunikat Białego Domu

Rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zakończyła się po godzinie i 50 minutach - przekazał w piątek Biały Dom dziennikarzom.

Jak dotąd Biały Dom nie podał szczegółów rozmowy. Poinformował jedynie, że trwała ona od 14:03 do 15:53 czasu polskiego.

INTERIA.PL/Reuters
Dowiedz się więcej na temat: Xi Jinping | Joe Biden | Chiny | USA | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy