Reklama

Rozmowa Andrzeja Dudy z premierem Kanady

Po godz. 21 czasu warszawskiego rozpoczęła się rozmowa prezydenta Polski Andrzeja Dudy z premierem Kanady Justinem Trudeau. - Oczywistym tematem jest sytuacja wokół granic Ukrainy - przekazał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jak wskazał po zakończeniu rozmowy prezydent Duda, poruszono także wątek Białorusi.

Jak podał Kumoch, Justin Trudeau zadzwonił do Andrzeja Dudy krótko po godz. 21. 

"Dziękujemy naszym kanadyjskim sojusznikom za inicjatywę. Oba kraje należą do najbardziej zaangażowanych przyjaciół Ukrainy w ramach NATO" - pisał wcześniej prezydencki minister.

Pół godziny później prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze. "Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki na rzecz integralności terytorialnej i dobrobytu Ukrainy oraz wolności i demokracji na Białorusi" - napisał. Dodał, że Polska i Kanada mają takie samo zdanie na temat pochodzenia zagrożeń dla stabilności regionu. 

Reklama

Seria dyplomatycznych rozmów


Premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał w sobotę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według komunikatu biura prasowego szefa rządu "premier i prezydent rozmawiali o wspólnych obawach dotyczących narastającej obecności wojsk na terenie Ukrainy i przy granicy oraz o trwających rosyjskich agresywnych i destabilizujących działaniach". Trudeau potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje".

Trudeau powtórzył wcześniejsze stanowisko Kanady, że "bezpieczeństwo Ukrainy jest również bezpieczeństwem Europy i wszystkich demokratycznych krajów, którym zależy na wspieraniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego i suwerenności państwowej".

Szef kanadyjskiego rządu rozmawiał również w sobotę na temat Ukrainy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Komunikat po rozmowie mówi o konieczności znalezienia dyplomatycznego rozwiązania, obaj politycy podkreślili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Kanada utrzymuje na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 r. Kanada zdecydowała się też przekazać Ukrainie wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Kanada | Justina Trudeau

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy