Reklama

Reklama

Rosyjskie społeczeństwo niezadowolone po ewakuacji w Azowstalu. ISW: Taktyczne porozumienie

W Azowstalu doszło do taktycznego porozumienia między Ukrainą a Rosją - oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Rosjanie chcą ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad miastem, a Ukrainie zależy na uratowaniu swoich żołnierzy, których mieliby wymienić na rosyjskich jeńców wojennych. Po ewakuacji w zakładach metalurgicznych wśród rosyjskich elit i społeczeństwa zapanowało niezadowolenie, a w mediach społecznościowych - krytyka.

Jak przewiduje ISW - obrońcy Mariupola, uwięzieni w zakładach Azowstal, prawdopodobnie poddali się po wynegocjowaniu przez Kijów warunków ich ewakuacji. Mimo to Kreml, w obliczu niezadowolenia części rosyjskich elit i społeczeństwa, oczekujących całkowitej kapitulacji miasta, może odmówić wymiany ukraińskich żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych.

Azowstal. Oburzenie w prorosyjskich mediach społecznościowych

W ocenie amerykańskiego ośrodka władze Rosji zgodziły się na warunkowe porozumienie w sprawie ewakuacji, aby ogłosić zdobycie Mariupola i tym samym odeprzeć krytykę w mediach społecznościowych po ostatnich porażkach na froncie - szczególnie po klęsce 8 maja podczas forsowania rzeki Doniec, a także w obliczu ogólnych niewielkich sukcesów armii w Ukrainie. 

Reklama

O prawdopodobieństwie takiego scenariusza ma świadczyć planowany w dniach 18-21 maja objazd prasowy dla zagranicznych dziennikarzy po okupowanych terytoriach Ukrainy (w tym zapewne również po Mariupolu - red.), przygotowywany w pośpiechu przez rosyjski resort obrony.

Porozumienie o kapitulacji obrońców Azowstalu wywołało oburzenie i zamieszanie w prorosyjskich mediach społecznościowych, co zaskoczyło Kreml i może osłabić rosyjskie operacje informacyjne - podkreślili analitycy ISW. Na niektórych kanałach w serwisie Telegram wyśmiewano ministerstwo obrony Rosji za rokowania z ukraińskimi "terrorystami" i "nazistami". Trudno będzie pogodzić triumfalny przekaz o zdobyciu Mariupola z doniesieniami o nagłych pertraktacjach, prowadzących do wynegocjowanego poddania fabryki - dodali amerykańscy eksperci.

Ewakuowani mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Jednak Rosyjska Duma Państwowa chce zablokować możliwość takiej wymiany, o czym we wtorek poinformował jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

Mariupol zniszczony, kilkadziesiąt tysięcy ofiar wśród ludności cywilnej

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Instytut Badań nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestiami militarnymi.

Reklama

Reklama

Reklama