Reklama

Reklama

Rosyjskie media: Putin planuje drugą mobilizację po Nowym Roku

Druga fala mobilizacji może zostać zainicjowana przez rosyjskie władze jeszcze tej zimy, mimo zapewnień Kremla o zakończeniu mobilizacji - informuje rosyjski dziennik "Verstka", powołując się na źródła rządowe. Druga fala mobilizacji ma być już w fazie przygotowań.

Według źródeł rosyjskiego dziennika druga fala mobilizacji ma rozpocząć się po Nowym Roku. 

Media: Rosja szykuje się do drugiej fali mobilizacji

Rosyjskie władze miały poczynić już pierwsze przygotowania m.in. zdecydować o połączeniu wojskowych biur rekrutacyjnych z bazami danych Federalnej Służby Podatkowej, rosyjskiego funduszu emerytalnego, rejestru wyborczego i urzędów stanu cywilnego. W trybie pilnym mają być też wyposażane komisariaty wojskowe, które przygotowują się w ten sposób do przyjęcia kolejnych zmobilizowanych osób.

Dwa źródła zbliżone do administracji prezydenckiej twierdzą, że plany dalszego poboru obywateli do wojny na pełną skalę z Ukrainą są tylko "zamrożone". - Ujmijmy to w ten sposób: nie znam dokładnego terminu, ale nowa mobilizacja w Rosji może się wkrótce rozpocząć, być może już zimą - przekazało jedno ze źródeł.

Reklama

Inne źródło podało, że administracja prezydencka postanowiła wykorzystać okres przed Nowym Rokiem na uspokojenie Rosjan, ale "nikt nie wierzy w koniec mobilizacji".  - Oczywiste jest, że potrzeba będzie więcej ludzi, po prostu nie jest jasne, ilu - powiedział anonimowy urzędnik Kremla.

Ile osób zmobilizowano w Rosji?

Przedstawiciele władz rosyjskich, w tym minister obrony Siergiej Szojgu i prezydent Władimir Putin, pod koniec października ogłosili "zakończenie działań mobilizacyjnych". Według nich do wojska powołano 300 tys. ludzi i nie będzie nowych poborów. Jednak dekret o mobilizacji nie został jeszcze uchylony.

Z kolei według Ministerstwa Obrony Ukrainy dotychczasowa mobilizacja w Rosji nie odniosła sukcesu ze względu na brak koszar, obiektów szkoleniowych, sprzętu i instruktorów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy