Reklama

Reklama

Rosyjskie dowództwo wojskowe opuściło Chersoń

Większość rosyjskich dowódców opuściła Chersoń. Taką informację w niedzielę przedstawił wiceprzewodniczący rady obwodowej Jurij Sobolewski. Wcześniej siły ukraińskie uderzyły w most na tamie w Elektrowni Hydroelektrycznej Kachowka, odcinając Rosjan od dostaw.

"Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia" - oświadczył Sobolewski w Telegramie.

Dodał, że wszystkie główne drogi są pod kontrolą ogniową Sił Zbrojnych Ukrainy. "Być może to był główny powód, dla którego dowództwo wojskowe Rosjan naprawdę opuściło Chersoń" - napisał.

Sobolewski uważa, że morale wojsk rosyjskich jest teraz bardzo złe, ponieważ wszystkie plany Rosjan wobec obwodu chersońskiego zawiodły.

Reklama

Rosjanie bez zaopatrzenia

W niedzielę Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że siły ukraińskie po raz kolejny uderzyły w most przez Dniepr, by odciąć zaopatrzenie dla rosyjskiego wojska okupującego obszary obwodu chersońskiego. "Bez dostaw Rosjanie nie będą w stanie się bronić" - ocenił amerykański instytut.

Ukraińcy zaatakowali w sobotę most na tamie w Elektrowni Hydroelektrycznej Kachowka i pojawiły się informacje, że nie mogą nim przejeżdżać ciężkie pojazdy. Kilka dni wcześniej ukraińskie wojsko twierdziło, że most jest nieprzejezdny.

Według ISW most w Kachowce był jedynym, jakim Rosjanie mogli przewozić ciężkie uzbrojenie na zachodni brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, ponieważ siły ukraińskie uszkodziły wcześniej kolejowy most Antonowski. Brytyjski wywiad oceniał, że Rosjanie muszą polegać na przeprawach promowych i pontonowych.

Ukraina odpiera kolejne uderzenia

"Armia ukraińska odparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska" - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.

"Na kierunku Słowiańska wróg prowadził ostrzały z artylerii różnych typów niedaleko miejscowości: Wełyka Komyszuwacha, Wrażiwka, Załyman, Wirnopilla, Mazaniwka i Bohorodyczne. Prowadził działania szturmowe na kierunku Tychocke-Dołyna, ale bez powodzenia i wycofał się ze stratami" - głosi komunikat sztabu.

Na kierunku atakowanego od tygodni Bachmutu Rosjanie ostrzeliwali rejony miejscowości: Toreck, Bachmutske, Biłohoriwka Kurdjumiwka, Wasyliwka, Zajcewe i Zalizne, z użyciem artylerii i czołgów. Działania ofensywne podjęli w kierunku Sołedaru i Kodemy, po czym w obliczu niepowodzenia wycofali się.

W komunikacie sztab informuje o ostrzałach rosyjskich wokół kilku miejscowości w rejonie Awdijiwki. Koło Krasnohoriwki Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy. Sztab zapewnił, że na tym odcinku frontu niepowodzeniem zakończył się szturm rosyjski w kierunku miejscowości Pisky i Perwomajske. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy