Reklama

Reklama

Rosyjskie bombowce strategiczne przeleciały nad Pacyfikiem

Rosja poderwała bombowce zdolne przenosić broń nuklearną - powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Jak przekazało Ministerstwo Obrony Rosji, misja została przeprowadzona zgodnie z "międzynarodowymi zasadami przestrzeni powietrznej", a "piloci długodystansowi regularnie latają nad neutralnymi wodami Arktyki, Północnego Atlantyku, Morza Czarnego i Bałtyku, Oceanu Spokojnego". Zdecydowanie inaczej sprawę opisuje amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD), które przekazało, że amerykańskie przechwyciły bombowce w pobliżu Alaski.

- Dwa bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły ponad 12-godzinny lot nad Pacyfikiem, Morzem Beringa i Morzem Ochockim - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji, cytowane przez agencję Reutersa.

Ministerstwo Obrony Rosji: Lot był zgodny z międzynarodowymi zasadami

Samoloty były eskortowane przez myśliwce MiG-31 i uzupełniały paliwo w powietrzu, podało ministerstwo. Opisało misję jako "zaplanowany lot nad terytorium neutralnym", zgodnie z "międzynarodowymi zasadami przestrzeni powietrznej".

"Piloci długodystansowi regularnie latają nad neutralnymi wodami Arktyki, Północnego Atlantyku, Morza Czarnego i Bałtyku, Oceanu Spokojnego" - przekazało ministerstwo w serwisie Telegram. 

Reklama

Ministerstwo Obrony Rosji nie określiło trasy, ale tor lotu nad Morzem Ochockim i Morzem Beringa miał minąć blisko Japonii i Stanów Zjednoczonych

O locie poinformowało również amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). 

"Dwa myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-95 Bear-H wchodzące w Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski" - napisał NORAD w komunikacie.

Dodano, że rosyjskie samoloty "pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady".

"Przechwytywanie rosyjskich samolotów na tym obszarze jest częste"

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) to rejon, w którym wojsko monitoruje ruch lotniczy poza przestrzenią powietrzną swojego kraju, aby uzyskać dodatkowy czas na reakcję w przypadku wrogiego manewru.

Armia USA wyjaśniła, że rosyjska aktywność w amerykańskiej strefie identyfikacyjnej "nie jest uważana za zagrożenie ani prowokację", a przechwytywanie rosyjskich samolotów na tym obszarze, położonym bardzo blisko rosyjskiego Dalekiego Wschodu, jest stosunkowo częste.

Rosja umieściła bombowce w pobliżu granicy z Norwegią

W czwartek, 13 października pojawiły się informacje, że strategiczne rosyjskie bombowce Tu-160 i Tu-95 zostały umieszczone w północnej bazie na półwyspie Kolskim w pobliżu granicy z Norwegią. Obie maszyny są do przenoszenia ładunków nuklearnych, a zasięg ich działania może wynosić ponad 10 tys. km.

Czytaj też: Ważna wiadomość dla rolników. Chodzi o setki milionów złotych

Reklama

Reklama

Reklama