Reklama

Reklama

Rosyjski MON: Zniszczyliśmy skład amunicji dla amerykańskich systemów HIMARS

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jego siły zniszczyły skład amunicji dla amerykańskich systemów rakietowych HIMARS w Bogdanówce, w ukraińskim obwodzie chmielnickim - podaje Reuters, choć nie jest w stanie potwierdzić tych doniesień.

Rosja wcześniej twierdziła, że zniszczyła kilka systemów HIMARS dostarczonych Ukrainie przez Zachód, jednak Kijów temu zaprzeczał.

Z kolei ukraińskie wojska podały w poniedziałek, że zniszczyły dotąd 50 rosyjskich składów uzbrojenia za pomocą amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podkreślił, że "przecinają w ten sposób kanały dostaw wroga i osłabiają jego możliwości".

Systemy rakietowe HIMARS zmieniły sytuację na polu walki

- Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła pięcio- lub nawet sześciokrotnie - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Reklama

Wcześniej przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA generał Mark Milley potwierdził, że szkolenia z wykorzystania bojowego systemów HIMARS przeszło już co najmniej 200 ukraińskich żołnierzy i trwa proces przyuczania kolejnych.

Również w piątek prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. cztery kolejne systemy HIMARS wraz z rakietami oraz 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Dotychczas Kijów otrzymał od Waszyngtonu 12 systemów HIMARS. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy