Reklama

Reklama

Rosyjski dowódca odwołany. To szef ważnego okręgu

Rosja zwolniła dowódcę Zachodniego Okręgu Wojskowego - podaje Reuters za rosyjskim serwisem informacyjnym RBK. Jak przekazano, generał pułkownik Aleksandr Żurawliow zostanie zastąpiony przez generała lejtnanta Romana Berdnikowa.

Decyzja o zwolnieniu Aleksandra Żurawliowa miała być skutkiem porażek Rosji na wojnie w Ukrainie w ostatnich tygodniach.

Żurawliow wcześniej został odznaczony tytułem honorowym

Nowym dowódcą Zachodniego Okręgu Wojskowego został generał Roman Berdnikow, który wcześniej dowodził grupą wojsk rosyjskich w Syrii. Jednak, jak zauważają ukraińskie media, na stronie rosyjskiego Ministerstwa Obrony Żurawliow nadal pozostaje z tytułem dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Żurawliow dowodził ofensywą wojsk rosyjskich na północy Ukrainy. Miał być też osobiście zaangażowany w ostrzał Charkowa. Według CNN 28 lutego rozkazał zbombardowanie Charkowa 17 wyrzutniami BM-30 Smiercz. Był również zaangażowany w zbrodnie wojenne w Syrii, za co został odznaczony tytułem "Bohatera Federacji Rosyjskiej".

Reklama

Wojska Zachodniego Okręgu Wojskowego brały udział w walkach w obwodzie charkowskim. Podczas kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy we wrześniu, prawie cały obwód charkowski został wyzwolony spod okupacji.

Żurawliow kolejnym ze zdymisjonowanych generałów

Jak przekazuje ukraiński portal Kanał 24, informacje o rzekomym zwolnieniu Aleksandra Żurawliowa pojawiły się już w maju. Wtedy też przekazano, że odwołany został dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego, generał pułkownik Aleksandr Czajko. Jak zauważono, to właśnie ci dowódcy mają być obwiniani za niepowodzenie pierwszego etapu inwazji armii rosyjskiej.

W sierpniu brytyjskie Ministerstwo Obrony podało w jednym z komunikatów, opartych na ustaleniach brytyjskiego wywiadu, że Władimir Putin i Siergiej Szojgu zdymisjonowali co najmniej sześciu generałów z powodu niepowodzeń na wojnie w Ukrainie. Resort obrony dodał także, że w Ukrainie zlikwidowanych zostało co najmniej 10 rosyjskich generałów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy