Reklama

Reklama

Rosyjska propaganda oczernia królową Elżbietę. Pokazano zmanipulowane nagranie

W propagandowym rosyjskim programie w czwartek wyemitowano wideo, na którym rzekomo Elżbieta II karmi dzieci w Afryce, rzucając im jedzenie na ziemię. W mediach społecznościowych szybko ujawniono, że nagranie nie przedstawia zmarłej królowej. Rosyjska propaganda do manipulacji wykorzystała kadry z francuskiego filmu.

- Dla zrozumienia, jaka była królowa Elżbieta II. Na wideo widać królową w młodości. Tak karmiła zniewolone dzieci w Afryce. Spójrzcie na tę dobroć, jakby to były zwierzęta w zoo - komentowała nagranie propagandystka Olga Skabijewa na antenie rosyjskiej telewizji Russia1. 

- To wideo dowodzi jak Zachód i Anglosasi traktują wszystkich innych na całym świecie, oprócz oczywiście samych siebie - oceniła Skabijewa.

Rosyjska propaganda oczernia Królową Elżbietę

W wykorzystywanym w szerzeniu propagandy Kremla programie "60 minut" pokazano nagranie, które rzekomo przedstawia młodą Elżbietę II, rzucającą dzieciom jedzenie na ziemie. Po opublikowaniu tego fragmentu rosyjskiego programu w mediach społecznościowych szybko okazało się, że to manipulacja. Rosyjska propaganda wykorzystała kadry z filmu francuskiego reżysera Gabriela Veyre.  

Reklama

Oryginalne kadry przedstawiają żonę i córkę gubernatora kolonii francuskiej, a później prezydenta Francji Palua Doumera. Na nagraniu kobiety rzucają mieszkańcom Wietnamu pieniądze. Veyre nagrał ten fragment w 1899 roku - 27 lat przed tym, jak królowa przyszła na świat.

Przed emisją fałszywego nagrania w telewizji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji odniosło się do braku zaproszenia na uroczystości pogrzebowe Elżbiety IIW oficjalnym komunikacie, uznano, że działanie Wielkiej Brytanii jest "bluźniercze w stosunku do pamięci o królowej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy