Reklama

Reklama

Rosyjska ambasada wypomina Polsce "pomoc w czasie II wojny". "Polska zapomniała"

Rosyjska ambasada w Londynie zamieściła na swoim Twitterze specjalne wideo, w którym wspomina wyzwolenie Polski z rąk nazistów. Rosjanie wypominają Polsce, że nasz naród zapomniał o poświęceniu radzieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej. "Polski rząd twierdził, że Polacy nigdy nie zapomną, ale zapomnieli" - głosi przekaz.

"Wyzwolenie Polski kosztowało ZSRR życie ponad 600 tys. żołnierzy i oficerów. Polski rząd twierdził: Polacy nigdy nie zapomną, że uzyskali wolność dzięki poświęceniu sowieckich braci. Ale Polska zapomniała..." - czytamy w twitterowym wpisie rosyjskiej ambasady w Londynie.

Do wpisu załączono również specjalnie na tę okazję przygotowany film. "1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała Polskę" - od takich słów rozpoczyna się nagranie. Dalej narrator opowiada, że w planie nazistowskich Niemiec było zlikwidowanie polskiej populacji i przejęcie naszych terytoriów.

Reklama

W filmie wspomniano również o obozach koncentracyjnych, które zbudowali naziści, a także wywózkach Polaków do przymusowej pracy na terenie III Rzeszy. "Wymordowano 700 tys. mieszkańców polskiej stolicy - Warszawy" - kontynuuje narrator.

"Polacy zapomnieli"

Następnie słyszymy, że w wyzwoleniu Polski czynny udział brali radzieccy żołnierze, którzy dokonali ostatecznego zwycięstwa w 1945 roku. "Wyzwolenie Polski kosztowało ZSRR życie ponad 600 tys. żołnierzy i oficerów" - mówi narrator i przytacza depeszę wysłaną wówczas przez polski rząd do stalinowskiej Rosji.

"Polska nigdy nie zapomni" - brzmiała ówczesna wiadomość. "Polska jednak zapomniała" - komentuje narrator i jako "dowody" niepamięci wskazuje na usuwanie pomników żołnierzy radzieckich na terenie Polski. "Śmierć za Polskę widocznie nic dla nich nie znaczy" - uznaje narrator.

"Polscy politycy zdecydowali się również na poparcie sankcji ekonomicznych nakładanych na Rosję" - dodaje. "Stop nienawiści wobec Rosji" - takim hasłem kończy się nagranie.

Rosyjska propaganda celowo pomija fakty

W zmontowanym na potrzeby propagandy wideo brakuje jednak wielu istotnych faktów. Rosjanie nie wspominają, że atak na Polskę w 1939 roku nie był samodzielną inicjatywą III Rzeszy. Na kilka dni przed wojną III Rzesza i ZSRR podpisały tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół zakładał podział Europy Środkowo-Wschodniej po dokonaniu inwazji.

17 września Armia Czerwona najechała na nasz kraj, wspierając walki prowadzone już na naszym terytorium przez Niemców. Punktem zwrotnym w relacjach III Rzesza-ZSRR był atak Adolfa Hitlera na kraj pod wodzą Józefa Stalina. Miało to miejsce w czerwcu 1941 roku i zapoczątkowało przyłączenie się ZSRR do aliantów walczących z Hitlerem.

W nagraniu przemilczano również inny znaczący fakt. Ani razu nie wspomniano o wojnie, którą Rosja od 24 lutego prowadzi w Ukrainie. Przytoczone w materiale obalanie pomnika żołnierzy radzieckich na terenie Polski to wydarzenie z marca 2022 roku, co było symboliczną odpowiedzią na barbarzyńskie działania Rosjan w Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama