Reklama

Reklama

Rosyjscy żołnierze rezygnują ze służby. "Zmęczenie moralne"

"Odmawiam wykonania specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy z powodu braku urlopu i zmęczenia moralnego" - w rosyjskiej armii ma się pojawiać coraz więcej raportów o takiej treści. Jak informują media, żołnierze mają problemy z morale i dyscypliną. Z kolei w propagandowych biuletynach dla wojskowych informowani są jakoby Rosja odnosiła kolejne zwycięstwa podczas "specjalnej operacji" w Ukrainie.

Do raportów z odmowami rosyjskich żołnierzy w dalszym udziale w inwazji na Ukrainę dotarły redakcje: rosyjskojęzyczna Wot Tak i Biełsatu. Jedna informuje, że dokumentów, które zostały przekazane z pokonanego sztabu wojsk rosyjskich w Iziumie, jest wiele, ta ostatnia uściśla nieco, że jest ich kilkadziesiąt.

Wojna w Ukrainie. Masowe rezygnacje rosyjskich żołnierzy

W raportach, do których dotarli dziennikarze można przeczytać m.in.: "Odmawiam wykonania specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy z powodu braku urlopu i zmęczenia moralnego" albo "Proszę o zwolnienie mnie, dowódcy II sekcji rakiet przeciwlotniczych II plutonu baterii rakiet przeciwlotniczych, sierżanta I.A. Ażgalijewa z szeregów Sił Zbrojnych Rosji z powodu fizycznego i moralnego zmęczenia udziałem w specjalne operacji wojskowej na terytorium Ukrainy". Oba dokumenty datowane są na 31 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Wśród raportów znajdują się również te od I Pułku Zmotoryzowanym Strzelców Konnych Gwardii z Dywizji Tamańskiej. Jednostka ta jest uznawana za jedną z najlepszych w Rosji. Jak jednak informuje ukraiński wywiad, już w 90 proc. żołnierzy z jednostki złożyło rezygnację.

Wojna w Ukrainie. Niskie morale rosyjskich żołnierzy

Zachodnie agencje wojskowe i wywiadowcze wielokrotnie wcześniej informowały o niskim morale rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie. Wojskowi mają być zmęczeni walką i znacznymi stratami w ludziach i sprzęcie, a także problemami z płacami.

Wot Tak informuje również, że jest w posiadaniu "Arkuszu bojowego", czyli biuletynu dla rosyjskich żołnierzy. Można w nim przeczytać powtarzaną przez rosyjską władzę propagandę o tym, że Rosja odnosi kolejne zwycięstwa w "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. Władza utrzymuje też, że sankcje nałożone m.in. przez USA i UE są nieskuteczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy