Reklama

Rosji kurczą się zapasy. Może sięgnąć po 40-letnią amunicję

Rosja do ataków na Ukrainę wykorzystuje przestarzałą amunicję - uważa wysoki rangą urzędnik wojskowy USA, cytowany przez agencję Reutera. - Są gotowi użyć też tej starszej amunicji, z której część została wyprodukowana ponad 40 lat temu - przekazał. Według szacunków USA, gdyby Rosja nie kupowała broni za granicą, mogłaby wykorzystać całe zapasy sprawnej amunicji artyleryjskiej i rakietowej na początku 2023 roku.

- Rosja wykorzystuje amunicję sprzed dekad o wysokim wskaźniku awaryjności, ponieważ spala swoje zapasy podczas prawie 10-miesięcznej inwazji na Ukrainę - uważa wysoki rangą urzędnik wojskowy USA. 

- Są gotowi użyć też tej starszej amunicji, z której część została wyprodukowana ponad 40 lat temu - ocenił. 

Wojskowy dodał, że według szacunków USA, przy takiej częstotliwości ostrzałów, Rosja mogłaby na początku 2023 roku wykorzystać swoje zapasy sprawnej amunicji artyleryjskiej i rakietowej, gdyby nie kupowała broni za granicą.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosja szuka broni za granicą

Agencja przypomniała, że USA oskarżają Rosję o zwrócenie się do Iranu i Korei Północnej o zakup broni, ponieważ podczas ostrzałów Ukrainy wyczerpuje swoje zapasy. W ubiegłym tygodniu ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ oświadczyła, że Rosja próbuje uzupełnić zapasy broni także z innych państw objętych sankcjami

- Rosja próbuje teraz uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych. W zamian Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego. Jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Iranowi wzmocnić możliwości jego uzbrojenia - mówiła brytyjska ambasador przed zaplanowanym na później w piątek posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Co więcej, według zastępcy ukraińskiego wojskowego Wadyma Skibickiego, Rosja w atakach na Ukrainę wykorzystuje także ukraińskie rakiety, które zostały przekazane w ramach Memorandum Budapsztańskiego - porozumienia z 1990 roku. Skibicki przypomniał również, że zgodnie z tym porozumieniem "Moskwa miała zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialną". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | Rosja | broń

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy