Reklama

Rosjanie zaminowali brzeg Zbiornika Kachowskiego obok elektrowni atomowej

​Rosjanie zaminowali brzeg Zbiornika Kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom.

"Rosyjscy okupanci, którzy zajęli Zaporoską Elektrownię Atomową, zaminowali brzeg Zbiornika Kachowskiego, który graniczy z elektrownią jądrową" - podał koncern w serwisie Telegram.

Nie podano więcej szczegółów. 

Zakładnicy w Czarnobylu

Ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej - podaje BBC. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia.

Pracownicy i ochroniarze nie mogą opuszczać terytorium od 24 lutego, kiedy elektrownię atomową w Czarnobylu zajęły sił rosyjskie.

Reklama

Personel kontynuuje wypełnianie swoich obowiązków. Atmosfera jest spokojna, ale warunki panujące na miejscu określają oni jako trudne - pisze BBC.

Na terenie elektrowni atomowej są pewne zapasy jedzenia, ale w związku z tym, że nie wiadomo, jak długo pracownicy pozostaną na miejscu, ograniczają się do jednego posiłku dziennie. Jedzenie gotują kucharze, którzy również stali się zakładnikami rosyjskich żołnierzy. Dostępne są głównie podstawowe produkty - przede wszystkim chleb i kasza.

Personel podzielił się na grupy - kiedy jedna pracuje, druga odpoczywa.

Rośnie obawa o to, że stres może wpłynąć na ich zdolność do bezpiecznego wykonywania obowiązków - dodaje serwis.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | elektrownie atomowe | Czarnobyl | zakładnicy

Reklama

Reklama

Reklama