Reklama

Rosjanie udawali premiera Ukrainy. Zadzwonili do... Haluka Bayraktara

Ukraiński wywiad wojskowy HUR udaremnił prowokację, w której rosyjskie służby specjalne, używając techniki deep fake, podszywały się pod premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i dzwoniły do szefa tureckiej firmy, produkującej drony Haluka Bayraktara - podała agencja Ukrinform.

Według HUR rosyjskie służby specjalne starają się rozwinąć swoje zdolności w zakresie deep fake. W oparciu o sztuczną inteligencję technika ta pozwala tworzyć fałszywy obraz wideo lub nagrania, na których znane osoby mówią rzeczy, których w rzeczywistości nie powiedziały.

Rosjanie udawali premiera Ukrainy

Rosjanie próbowali przy użyciu tej techniki połączyć się z Bayraktarem, podszywając się pod premiera Ukrainy Szmyhala - podał Ukrinform, cytując komunikat HUR. Bayraktar jest szefem tureckiej firmy Baykar, która produkuje drony Bayraktar.

Zamiast spodziewanej rozmowy z Bayraktarem, rosyjscy prowokatorzy podszywający się pod Szmyhala zostali połączeni z agentem ukraińskiego wywiadu, który udawał sekretarza prasowego Bayraktara. Ten zadał im pytanie: "Co się stało z mostem Krymskim?", nawiązując do sobotniej eksplozji.

Reklama

Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że celem nieudanej prowokacji było zdyskredytowanie współpracy ukraińsko-tureckiej. Baykar planuje budowę fabryki dronów bojowych na Ukrainie - podał Ukrinform.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bayraktar | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama