Reklama

Reklama

"Rosjanie są zmęczeni wojną". Kreml przeprowadził badanie

"57 proc. Rosjan jest zmęczonych wojną w Ukrainie" - pisze niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na niejawne badania, które Kreml miał przeprowadzić w kilku regionach Rosji na początku listopada. - To nie jest całkowita opozycja, czy sprzeciw wobec operacji wojskowej. To raczej zobojętnienie i apatia - mówiło dziennikarzom anonimowe źródło w Moskwie.

Z informacji udostępnionych przez niezależny rosyjski portal Meduza wynika, że na początku listopada Kreml przeprowadził zamknięte badanie w kilku regionach Rosji. Celem było poznanie nastawienia mieszkańców do tzw. "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie.

Dziennikarzy o wynikach badania miały poinformować dwa anonimowe źródła bliskie Kremlowi.

Wyniki nie spodobają się władzy

Z przeprowadzonych przez Kreml badań ma wynikać, że spora część Rosjan ma już dość wojny. "57 proc. ankietowanych przyznało, że jest zmęczone wojną w Ukrainie" - podała Meduza.

Reklama

Rosjanie zostali też zapytani o największe problemy, jakie wywołuje wojna. Większość wskazywała na mobilizację, problemy gospodarcze wywołane przez sankcje i blokowanie usług czy aplikacji jak Instagram.

Moskwa nie obawia się protestów

Źródła blisko związane z Kremlem, odnosząc się do wyników badań, twierdzą, że nie wskazują one na sprzeciw wobec prowadzeniu wojny w Ukrainie. - To raczej zobojętnienie i apatia. Nic nie ciągnie nas do przodu - mówił anonimowy rozmówca.

Inny z rozmówców stwierdził, że "wyniki nie są spowodowane udaną kontrofensywą Ukraińców, czy wycofaniem się rosyjskich wojsk z Chersonia. - To zwykłe zmęczenie sytuacją wojenną - powiedział. - Ale ludzie przyzwyczają się do wszystkiego - dodał.

W ocenie niezależnych rosyjskich dziennikarzy Kreml nie wierzy, że w kraju mogą rozpocząć się protesty antywojenne na szeroką skalę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy