Reklama

Reklama

Rosjanie przygotowują się do ofensywy. Trwają ciężkie ostrzały artyleryjskie

Rosjanie przygotowują się do ofensywy. Jak ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), wojska okupanta mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą ciężkie ostrzały artyleryjskie na kluczowych obszarach, by przygotować grunt do dalszych działań. Organizują również ataki na ograniczoną skalę, żeby znaleźć ewentualne słabości w ukraińskiej obronie.

"Przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań wojennych, ale obecnie te działania mają charakter bardziej przygotowawczy" - napisano w najnowszym raporcie Instytutu Studiów nad Wojną.

"Wojska rosyjskie prawdopodobnie nasilają ataki rakietowe i artyleryjskie na północny zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim, chcąc odciąć to miasto od kluczowych linii komunikacji naziemnej" - zaznaczyli eksperci ISW.

Rosjanie przeprowadzili w niedzielę działania sondujące na ograniczoną skalę na północny zachód od Słowiańska, a także nieskuteczny atak z lądu na północ od Doniecka.

Reklama

Rosjanie werbują m.in. kryminalistów

Rosyjskie dowództwo wojskowe w dalszym ciągu formuje ad hoc jednostki złożone z ochotników i osób zwerbowanych przez prywatne firmy wojskowe. "W ich skład wchodzą między innymi kryminaliści oraz mężczyźni w wieku przekraczającym górną granicę dla tradycyjnego poboru" - dodano w raporcie.

ISW zwraca również uwagę na narastający konflikt pomiędzy rosyjskim dowództwem wojskowym a rosyjskimi korespondentami wojennymi i blogerami, którzy krytykują sposób prowadzenia wojny przez Kreml. Według jednego z blogerów dowódcy wojskowi starają się uciszyć dziennikarzy naświetlających błędy i niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy